5,5 mld AED zysku Emirates w 2014 r.

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
12 maja 2015 10:13
Grupa Emirates odnotowała w roku rozliczeniowym 2014-15 r. drugi najwyższy w historii zysk. Koncern zarobił 5,5 mld dirhamów ZEA (ok. 5,5 mld zł). To wzrost o 34 proc. w porównaniu do poprzedniego roku oraz 27. rok z rzędu, w którym przewoźnik wyszedł na plus.
Reklama

Przychody grupy wyniosły 96,5 mld AED, o 10 proc. więcej w stosunku do wyników z zeszłego roku, a stan środków pieniężnych grupy pozostał stabilny i wyniósł 20 mld AED.

- Osiągnięcie po raz 27. z rzędu zysku za rok obrotowy, a jednocześnie jednego z lepszych wyników finansowych w naszej historii, świadczy o sile naszych marek oraz zaangażowaniu i zdolnościach naszych pracowników - powiedział szejk Ahmed bin Saeed Al Maktoum, prezes zarządu grupy Emirates.

Znaczące umocnienie dolara amerykańskiego w stosunku do walut na wielu kluczowych rynkach dla Emirates i należącej do grupy spółki dnata przyniosło straty w wysokości 1,5 mld AED, a trwająca 80 dni modernizacja lotniska w Dubaju spowodowała spadek przychodów grupy szacowany na 1,7 mld AED.

Inwestycje Emirates w 2014 r. wyniosły ponad 20,2 mld AED i zostały przeznaczone m.in. na nowe samoloty. 73 mln AED z tej kwoty zostało przeznaczone na wyposażenie samolotów w bezprzewodowy dostęp do internetu. Były to drugie co do wysokości nakłady inwestycyjne w historii grupy - wyższe były jedynie rok temu. O 11 proc. do ponad 84 tys. wzrosło zatrudnienie w grupie.

W związku ze wzrostem zysków grupa ustaliła dywidendę dla Investment Corporation of Dubai na poziomie 2,6 mld AED.

Same linie Emirates osiągnęły rekordowy poziom przychodów 88,8 mld AED (wzrost o 7 proc.). Zysk wyniósł 4,6 mld AED, czyli o 40 proc. więcej niż rok wcześniej. Marża zysku netto wyniosła 5,1 proc.

Wydatki Emirates na paliwo wzrosły w ciągu ostatniego roku o 7 proc. do 28,7 mld AED. Paliwo stanowi obecnie 35 proc. kosztów działalności, o 4 pkt proc. mniej niż w roku poprzednim. Mimo to to wciąż stanowi największe obciążenie w budżecie przewoźnika. Łączne koszty operacyjne wzrosły o 6 proc. w porównaniu do wzrostu przychodów z roku obrotowego 2013-14 wynoszącego 7 proc.

Przewożąc rekordową liczbę 49,3 mln pasażerów, o 11 proc. więcej niż w roku ubiegłym, linie Emirates uzyskały współczynnik wypełnienia miejsc na poziomie 79,6 proc. (o 0,2 pkt proc. więcej niż rok temu). Zdolność przewozowa wzrosła o 9 proc. według współczynnika ASK.

Najważniejszym wydarzeniem inwestycyjnym roku była udana emisja przez rząd brytyjski islamskich obligacji sukuk na kwotę 3,4 mld AED (913 mln USD), które pozwoliły sfinansować zakup czterech Airbusów A380, których dostawa nastąpi w tym roku. Była to pierwsza na świecie emisja obligacji sukuk przez brytyjski Departament Gwarancji Kredytów Eksportowych i największa w historii inwestycja na rynku kapitałowym w sektorze lotniczym gwarantowana przez agencję kredytów eksportowych.

Przychody uzyskane z sześciu regionów Emirates pozostają zrównoważone, a żaden region nie przynosi więcej niż 30 proc. całkowitych przychodów. Regionem przynoszącym najwyższe przychody jest Europa - 25,2 mld AED, o 7 proc. więcej w porównaniu do roku 2013-14. Drugi w kolejności jest region Azji i Australazji, w którym przychody wzrosły o 3 proc. do 24,6 mld AED. Największy wzrost odnotowano w regionie obydwu Ameryk - o 20 proc. do poziomu 11 mld AED. Przychody z regionu Zatoki Perskiej i Bliskiego Wschodu wzrosły o 4 proc. do 8,6 mld AED.

W pozostałej części świata linie Emirates odnotowały znaczny wzrost przychodów: w regionie zachodniej Azji i Oceanu Indyjskiego o 11 proc. do 9,2 mld AED, a w Afryce o 5 proc. do 8,1 mld AED.

Rok obrotowy 2014-15 był dobry również dla linii Emirates SkyCargo, które odnotowały przychody w wysokości 12,3 AED, co stanowi wzrost o 9 proc. w stosunku do zeszłego roku. Emirates SkyCargo przynoszą 15 proc. całości przychodu linii z transportu.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama