AF-KLM: Strata po pierwszym kwartale 2015

Mirosław Pachowicz - Profil Mirosław Pachowicz
11 maja 2015 08:01
Grupa Air France-KLM zanotowała w pierwszym kwartale br. 504 mln euro straty. To o 19 mln euro więcej niż w analogicznym okresie 2014 r. Mimo wzrostu o 1,2 proc. kosztów działalności operacyjnej, o 28 mln euro udało się zmniejszyć stratę z tego tytułu. W rezultacie wyniosła ona 417 mln euro.
Reklama

Dodatkowo, wynik operacyjnej był gorszy o 81 mln euro ze względu na niekorzystne wahania kursów głównych walut.

Air France osiągnęła przychody w wysokości 3,63 mld euro (+2,1 proc.), przy czym wynik operacyjny wyniósł -233 mln. Był jednak lepszy od ubiegłorocznego o 46 mln euro. KLM odnotował odpowiednio: 2,105 mld euro przychodów i 189 mln euro straty operacyjnej (o 9 mln więcej r.d.r.).

Przychody w ramach całej grupy wyniosły 5,7 mld euro i były o 1,8 proc. wyższe niż w pierwszym kwartale ub. r. Wskaźnik EBITDA wyniósł -21 mln euro (lepiej od ubiegłorocznego o 29 mln). Zadłużenie netto sięgnęło 5,28 mld euro i było o 127 mln niższe niż 31 stycznia 2014 r.

4,68 mld euro kosztowała emisja hybrydowych obligacji w kwietniu br.

Koszty zatrudnienia w ramach całej grupy (w tym umów czasowych) wzrosły o 2,1 proc. W ogólne podsumowanie włączone zostało także 31 mln euro wydatków KLM-u, które związane są z nowymi przepisami emerytalnymi. Ponadto, grupa zarezerwowała kolejnych 56 mln euro na realizację planu dobrowolnych zwolnień, który został ogłoszony w styczniu i zakłada redukcję zatrudnienia o 800 etatów.

W pierwszym kwartale br. Air France i KLM przewiozły łącznie 17,365 mln osób, czyli o 0,3 proc. więcej r.d.r. Oferowanie (ASK) utrzymało się na podobnym poziomie (było o 0,1 proc. wyższe). Pozostałe współczynniki (w tym ruch mierzony w RPK i wypełnienie samolotów) spadły nieznacznie (odpowiednio: o -0,2 proc. i -0,3 proc).

Najlepsze wyniki zanotowały trasy dalekodystansowe szczególnie do Ameryki Północnej, w region Karaibów i Oceanu Indyjskiego. Dużym popytem cieszą się także połączenia do Afryki Wschodniej i Azji. Ze względu na osłabienie gospodarcze państw Ameryki Łacińskiej, to tamtejsze kierunki wypadły w ostatnim kwartale najsłabiej.

Grupa AF-KLM kontynuuje także proces redukcji tras krótkiego i średniego zasięgu obsługiwanych spoza Paryża lub Amsterdamu. Od stycznia do marca udało się już zmniejszyć oferowanie na nich o blisko 12 proc. Dało to zwiększenie dochodów o 9,6 proc. w ujęciu rocznym.

Większość tego rodzaju połączeń przeniesionych została do Transavii, której oferowanie do końca br. ma wzrosnąć o 30 proc. Do końca poprzedniego. W poprzednim kwartale linia ta obsłużyła już 1,65 mln podróżnych (+11,9 proc.). Znacznie wzrosło także jej oferowanie (+5,1 proc.). Średnia zajętości miejsc w samolotach wyniosła z kolei 87,9 proc. (+1,6 pkt proc.).

Przewozy cargo w ramach całej francusko-holenderskiej grupy wyniosły od stycznia do marca br. 301 tys. ton i były niższe od ubiegłorocznych o 7,9 proc. Przychód z tego typu działalności jest w związku z tym niż o 29 mln euro.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama