5 zdjęć z... Windawy

Mirosław Pachowicz - Profil Mirosław Pachowicz
9 maja 2015 12:51
Windawa to łotewskie portowe miasto nad Morzem Bałtyckim. Jego dzieje splatają w sobie historię tych terenów: obecność Kawalerów Mieczowych, przynależność do Hanzy i w końcu czasy Łotewskiej SRR oraz boom w latach 90.
Reklama
Do Windawy (łot. Ventspils) warto udać się na jednodniową wycieczkę podczas dłuższego pobytu w Rydze. Kiedy chcemy odpocząć od zgiełku stolicy, wystarczą dwie godziny w ekspresowym autobusie i znajdziemy się w mieście, gdzie język łotewski płynnie przechodzi w rosyjski i odwrotnie.

1. Plac Ratuszowy

Na zachodniej pierzei niewielkiego placu - centralnego punktu miasteczka - ustawiono w XVII w. niewielki ratusz. Dzisiaj znajduje się tutaj niewielki, elegancki pensjonat. Po przeciwnej stronie stoi z kolei klasycystyczny, dostojny kościół św. Mikołaja.

2. Nabrzeże portowe

Wzdłuż rzeki Venty prowadzi szeroki deptak. Na drugim brzegu pracuje terminal naftowy, który daje pracę mieszkańcom miasta i jednocześnie sprawia, że Windawa jest drugim najbogatszym miastem kraju. Poustawiano tutaj także metalowe figury krów, które są pamiątką po "CowParade", która odbyła się w Windawie w 2002 r.


3. Zamek krzyżacki

Budowę zamku rozpoczęto w XIII w. Za niewielką opłatą można zwiedzić pustawe wnętrza.

4. Ostgals

To najprzyjemniejsza i najbardziej urokliwa część miasta. Kilkanaście przecinających się pod kątem prostym brukowanych uliczek, przy których ustawiono drewniane budynki, tworzy starą rybacką dzielnicę. Tutaj czas się zatrzymał: mieszkańcy nadal korzystają ze studni, a w przydomowych ogródkach rosną jabłonie.

5. Falochron i plaża

Szeroka, jasna, piaszczysta plaża bałtycka zapełnia się turystami w miesiącach letnich. Na falochronie spotkać można rybaków, którzy wyciągają z morskiej toni flądry. Z jego końca przyjemnie obserwuje się także pracę portu i odbicia słonecznego światła w lustrze wody.

Fot. Mirosław Pachowicz

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy