FAA: Nowa dyrektywa dla wszystkich B787

3 maja 2015 09:40
5 komentarzy
Amerykańska Federalna Agencja Lotnictwa (FAA) wydała nową dyrektywę (AD) dla boeinga B787. Użytkownicy B787 są zobowiązani do okresowego wyłączania instalacji elektrycznej. Jeśli tego nie zrobią, w samolotach może dojść do awarii i utraty zasilania prądem zmiennym.
Reklama
FAA przyjęła dyrektywę po tym, jak Boeing ogłosił wyniki badania laboratoryjnego. Wykazały one, że całkowita utrata energii jest możliwa, jeżeli jednostki sterujące generatora będą działać nieprzerwanie przez osiem miesięcy - możemy przeczytać w rejestrze federalnym FAA z 30 kwietnia.

Wiążące wytyczne o zdatności do lotu opublikowane zostały około dwa tygodnie temu po tym, jak Boeing bezpośrednio zaalarmował wszystkich operatorów o zaistniałym problemie - dowiadujemy się z oświadczenia producenta przesłanego do redakcji Flightglobal.

//www.pasazer.com/img/images/normal/boeing,787-9,farnborough,pbozyk.jpg
Jak twierdzi producent, żaden operator B787 nie doświadczył dotąd problemu z oprogramowaniem, które powoduje, że cztery generatory pokładowe przestają pracować w tym samym czasie, ponieważ bardzo rzadko się zdarza, aby systemy elektryczne samolotów komercyjnych pozostawały włączone bez przerwy przez osiem miesięcy.

Obecnie Boeing pracuje nad aktualizacją oprogramowania, która rozwiąże ten problem. Według wstępnych informacji powinna być ona gotowa w IV kwartale tego roku.

Warto dodać, że B787 opiera się na energii elektrycznej bardziej niż wcześniej produkowane samoloty komercyjne. Oprócz zasilania pokładowej awioniki, w Dreamlinerze generatory prądu używane są także do kontroli ciśnienia w kabinie samolotu, a także odladzania krawędzi natarcia skrzydła.

//www.pasazer.com/img/images/normal/system,elektryczny,b787,media.jpg
Po dwa generatory 250kVA są zainstalowane na każdym z silników B787. Kolejne dwa generatory zapasowe, każdy po 225kVA, są podłączone do pomocniczego zespołu napędowego (APU). Jeśli wszystkie sześć generatorów wyłączy się w tym samym czasie, litowo-jonowa bateria podtrzyma zasilanie dla głównych systemów kokpitu przez około 6 sekund, do momentu aż turbina powietrzna (RAT) nie zacznie generować wystarczającej mocy, aby pomóc pilotom nawigować podczas próby ponownego uruchomienia silników w trakcie szybowania lub awaryjnego lądowania.

Wszystkie sześć systemów wytwarzania mocy zarządzane jest przez odpowiednie jednostki sterujące generatorów (GCU). W badaniach laboratoryjnych Boeinga, we współpracy z FAA, stwierdzono, że w oprogramowaniu wewnętrzny licznik AVV przepełnia się po nieprzerwanej pracy przez 248 dni. Nadmiar ten powoduje, że wszystkie cztery GCU generatorów zamontowanych na silnikach przechodzą w tryb awaryjny w tym samym czasie.

//www.pasazer.com/img/images/normal/rat,b787,boeing,media.jpg
W 2013 r. FAA uziemiło flotę 787 na cztery miesiące z powodu usterki konstrukcyjnej baterii, która stwarzała zagrożenie pożarem. Doprowadziło to do przebudowy instalacji systemu baterii.

W czerwcu ubiegłego roku FAA wydała certyfikat typu dla B787-9, co umożliwiło jego wprowadzenie do służby, mimo rekordowo niskiej niezawodności w AVV dla RAT. Amerykańska agencja zatwierdziła wtedy ten wyjątek, ponieważ zostało uznane za bardzo mało prawdopodobne, że wszystkie sześć generatorów energii na pokładzie może wyłączyć się w tym samym czasie.

Przeprojektowany RAT wdrożono już zgodnie z harmonogramem na linii produkcyjnej B787-9 w lutym tego roku. Obecnie Boeing nadal modernizuje wcześniej dostarczone samoloty.

Fot. Piotr Bożyk, Boeing Media

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_3f51e 2015-05-04 20:43   
gość_3f51e - Profil gość_3f51e
Ja leciałem LOT i nie narzekam chociaż to była klasa premium, mało wygodne fotele to raczej nie jest kryterium decydujące o tym czy samolot jest udany czy nie, moim zdaniem 787 jest kolejnym przełomowym samolotem w historii awiacji i po 3 latach eksploatacji wstrzymajmy się z ocenami i podyskutujmy na ten temat za lat 7-8, Przypomnę tylko jak poprzedni przełomowy samolot czyli A-320 był oceniany w początkowych latach swojej eksploatacji, kilka tragicznych katastrof (Air France, Air AInter, Lufthansa) , spowodowało falę prasowej histerii, określeń typu "latająca trumna " itp, a jak jest rzeczywistość po ponad 20 latach eksploatacji wszyscy wiemy
gość_58d1d 2015-05-04 17:18   
gość_58d1d - Profil gość_58d1d
Malo wygodne fotele w LOT oraz BA, tym co lecialem. Ale to juz kwestia gustu. Osobiscie nie zaliczylbym tej maszyny do udangeo modelu. Caly czas cos trzeba zmieniac i modyfikowac. Ale co komu.
gość_ef602 2015-05-04 10:01   
gość_ef602 - Profil gość_ef602
Dokładnie :)

Maszyna piękna i nowoczesna. Jak każda nowa - boryka się z problemami innowacyjności, tzn pierwszy raz opracowane - więc dopiero się testuje :)

Wszystko się dotrze i będzie super :)
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy