Doskonałe wyniki amerykańskich linii w I kwartale

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
30 kwietnia 2015 08:01
Trzy największe amerykańskie linie tradycyjne zanotowały rekordowe wyniki finansowe w I kwartale br. Delta zarobiła 746 mln dolarów netto, United - 508 mln dolarów, a American Airlines - 932 mln dolarów.
Reklama

Wszystkie linie skorzystały na rosnącej liczbie pasażerów oraz na bardzo tanim paliwie. Korzyści te więcej były większe niż straty wynikające z silnego dolara.

Najlepszy wynik finansowy wypracowały linie Delta. Ich zysk netto wyniósł 372 mln dolarów netto według sposobu raportowania spółki i 746 mln dolarów zgodnie ze standardami GAAP. To najlepszy początek roku w historii Delty.

Przychody operacyjne tej linii wzrosły o 5 proc. do 6,55 mld dolarów (po konsolidacji i uwzględnieniu przewoźników regionalnych wyniosły 7,92 mld dolarów, co stanowiło wzrost o 3,2 proc.). Przychody z przewozów pasażerskich wzrosły o 3 proc. Największy udział w przychodach miały trasy krajowe, które przyniosły Delcie 4,08 mld dolarów (wzrost o 9,2 proc.)


Liczba pasażerów wzrosła o 3,6 proc. przy równoczesnym zwiększeniu oferowania o 5,0 proc. Przychód jednostkowy z pasażera spadł o 1,7 proc., na co główny wpływ miały negatywne skutki aprecjacji dolara.

Marża operacyjna Delty (liczona zgodnie z międzynarodowymi standardami GAAP) wyniosła 14,9 proc. Koszty po wyłączeniu paliwa i zdarzeń jednorazowych spadły o 1,4 proc. Na samym paliwie przewoźnik w tym roku chce zaoszczędzić 2 mld dolarów.

Dobre wyniki umożliwiły wypłatę 500 mln dolarów dywidendy oraz 904 mln dolarów wpłaty na fundusz emerytalny dla pracowników. 136 mln dolarów trafiło bezpośrednio do pracowników w ramach mechanizmu profit sharing. W II kwartale Delta spodziewa się marży operacyjnej na poziomie 16-18 proc.

Nieco mniej zarobiły linie United. Ich zysk netto wyniósł 582 mln dolarów lub 508 mln dolarów po uwzględnieniu zdarzeń jednorazowych. To także najlepszy I kwartał w historii spółki. Przychód z pasażera wzrósł o 0,4 proc., a koszt (bez paliwa i zdarzeń jednorazowych) spadł o 1,5 proc.


Łączne przychody United w I kwartale wyniosły 8,6 mld dolarów (spadek o 1,0 proc.), w tym z przewozów pasażerskich 7,4 mld dolarów (wzrost o 0,5 proc.). Przychody z tras krajowych wyniosły 2,95 mld dolarów (wzrost o 1,2 proc.), a z międzynarodowych 2,99 mld dolarów (wzrost o 1,9 proc.). Spadek całkowitych przychodów wynikał z mniejszych wpływów z działalności pozalotniczej, głównie z odsprzedaży paliwa.

Zarówno liczba pasażerów, jak i oferowanie United wzrosły o 0,1 proc.

Najwyższy zysk netto American Airlines zgodnie z raportowaniem spółki wyniósł aż 1,2 mld dolarów, co stanowiło trzykrotny wzrost rok do roku. Jednak według standardów GAAP wynik to 932 mln dolarów zysku netto. To niemal dwukrotnie więcej niż w I kwartale 2014 r.

Przewoźnik zanotował wydatki operacyjne na poziomie 8,6 mld dolarów. To o 7,1 proc. mniej niż rok temu, co wynika głównie z 42,2-proc. niższych wydatków na paliwo. Przychody wyniosły 9,8 mld dolarów (spadek o 1,7 proc.), przy równoczesnym zmniejszeniu oferowania o 0,9 proc. Przychód z pasażera spadł o 1,7 proc. rok do roku.

fot. Dominik Sipinski, Piotr Bożyk
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama