×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Doskonałe wyniki amerykańskich linii w I kwartale


Trzy największe amerykańskie linie tradycyjne zanotowały rekordowe wyniki finansowe w I kwartale br. Delta zarobiła 746 mln dolarów netto, United - 508 mln dolarów, a American Airlines - 932 mln dolarów.Wszystkie linie skorzystały na rosnącej liczbie pasażerów oraz na bardzo tanim paliwie. Korzyści te więcej były większe niż straty wynikające z silnego dolara. 

Najlepszy wynik finansowy wypracowały linie Delta. Ich zysk netto wyniósł 372 mln dolarów netto według sposobu raportowania spółki i 746 mln dolarów zgodnie ze standardami GAAP. To najlepszy początek roku w historii Delty. 

Przychody operacyjne tej linii wzrosły o 5 proc. do 6,55 mld dolarów (po konsolidacji i uwzględnieniu przewoźników regionalnych wyniosły 7,92 mld dolarów, co stanowiło wzrost o 3,2 proc.). Przychody z przewozów pasażerskich wzrosły o 3 proc. Największy udział w przychodach miały trasy krajowe, które przyniosły Delcie 4,08 mld dolarów (wzrost o 9,2 proc.) 


Liczba pasażerów wzrosła o 3,6 proc. przy równoczesnym zwiększeniu oferowania o 5,0 proc. Przychód jednostkowy z pasażera spadł o 1,7 proc., na co główny wpływ miały negatywne skutki aprecjacji dolara. 

Marża operacyjna Delty (liczona zgodnie z międzynarodowymi standardami GAAP) wyniosła 14,9 proc. Koszty po wyłączeniu paliwa i zdarzeń jednorazowych spadły o 1,4 proc. Na samym paliwie przewoźnik w tym roku chce zaoszczędzić 2 mld dolarów. 

Dobre wyniki umożliwiły wypłatę 500 mln dolarów dywidendy oraz 904 mln dolarów wpłaty na fundusz emerytalny dla pracowników. 136 mln dolarów trafiło bezpośrednio do pracowników w ramach mechanizmu profit sharing. W II kwartale Delta spodziewa się marży operacyjnej na poziomie 16-18 proc.

Nieco mniej zarobiły linie United. Ich zysk netto wyniósł 582 mln dolarów lub 508 mln dolarów po uwzględnieniu zdarzeń jednorazowych. To także najlepszy I kwartał w historii spółki. Przychód z pasażera wzrósł o 0,4 proc., a koszt (bez paliwa i zdarzeń jednorazowych) spadł o 1,5 proc. 


Łączne przychody United w I kwartale wyniosły 8,6 mld dolarów (spadek o 1,0 proc.), w tym z przewozów pasażerskich 7,4 mld dolarów (wzrost o 0,5 proc.). Przychody z tras krajowych wyniosły 2,95 mld dolarów (wzrost o 1,2 proc.), a z międzynarodowych 2,99 mld dolarów (wzrost o 1,9 proc.). Spadek całkowitych przychodów wynikał z mniejszych wpływów z działalności pozalotniczej, głównie z odsprzedaży paliwa. 

Zarówno liczba pasażerów, jak i oferowanie United wzrosły o 0,1 proc.

Najwyższy zysk netto American Airlines zgodnie z raportowaniem spółki wyniósł aż 1,2 mld dolarów, co stanowiło trzykrotny wzrost rok do roku. Jednak według standardów GAAP wynik to 932 mln dolarów zysku netto. To niemal dwukrotnie więcej niż w I kwartale 2014 r. 

Przewoźnik zanotował wydatki operacyjne na poziomie 8,6 mld dolarów. To o 7,1 proc. mniej niż rok temu, co wynika głównie z 42,2-proc. niższych wydatków na paliwo. Przychody wyniosły 9,8 mld dolarów (spadek o 1,7 proc.), przy równoczesnym zmniejszeniu oferowania o 0,9 proc. Przychód z pasażera spadł o 1,7 proc. rok do roku. 

fot. Dominik Sipinski, Piotr Bożykgość_adad5 - Profil
gość_adad5
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie