×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Polacy wydadzą mniej na majówkę


Wyjazd za granicę z biurami podróży na tegoroczną majówkę zarezerwowało o 16 proc. turystów mniej niż w ubiegłym roku. Tegoroczna majówka jest średnio tańsza o 10 proc., choć biura redukują ceny ofert nawet o połowę. 
Jak wynika ze statystyk Travelplanet.pl, w tym roku oferta touroperatorów na długi majowy weekend została mocno zredukowana cenowo. Zagraniczna majówka z biurem podróży kosztuje turystę średnio 2096 zł. Turyści płacą teraz o ok. 240 zł mniej niż za podobny wypoczynek w 2014 r.

Polscy turyści najchętniej wybierają na majówkę Grecję, która cieszy się ciągle rosnącą popularnością. W ubiegłym roku po raz pierwszy była ona najchętniej wybieranym krajem na wypoczynek i zdetronizowała Egipt. Podobna sytuacja ma miejsce i w wypadku tegorocznej majówki - to do Grecji, a nie Egiptu przede wszystkim wybierają się turyści. Na majówkę 2014 wybierało się tam nieco ponad 17 proc. klientów Travelplanet.pl, na tegoroczną - ponad 25 proc. Z kolei popularność Egiptu w tym czasie spadła z 26 proc. do niecałych 20 proc. 

- Na Egipcie niejako rykoszetem odbiła się kryzysowa sytuacja w Tunezji i przypominanie przez MSZ, że ten kraj znajduje się na liście ministerialnych ostrzeżeń - komentuje Radosław Damasiewicz, dyrektor marketingu i e-commerce Travelplanet.pl. - Ewidentnie korzystają na tym europejskie kraje basenu Morza Śródziemnego.

Trzecie miejsce pod względem popularności zajęła Turcja, której udział wzrósł z 15,8 proc. do 19,4 proc.. Duży wzrost popularności na majówkę odnotowuje również Hiszpania (blisko dwukrotny wzrost rezerwacji, z ok. 9,5 proc. do 17 proc.). W pierwszej piątce w rankingu rezerwacji w miejsce Tunezji pojawiły się również Włochy (1,9 proc, w 2014 było to 1,3 proc. ruchu turystycznego).

- Zawirowania w Tunezji i zawieszenie wylotów do tego kraju spowodowały, że na tegoroczną majówkę wypadła z pierwszej piątki. Obecnie chce tam jechać 1,3 proc., czyli o połowę mniej niż w ubbegłym roku - komentuje Damasiewicz. - Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie biura podróży wznowiły już wyloty do tego kraju.

Za majówkę w Grecji turyści płacą średnio 1809 zł za osobę (spadek o ponad 200 zł), za Egipt - 2070 zł (spadek o 43 zł), a za Turcję - 2118 zł (spadek o 71 zł). Najmocniej potaniała jednak Hiszpania - o ile rok temu za majówkę w tym kraju płacono średnio ponad 2700 zł, to w tym roku jedynie 2077 zł. 

Damasiewicz dodaje, że liczba rezerwacji wyjazdów jest niższa niż przed rokiem, bo majówka jest w tym roku wyjątkowo krótka. Do tego dobre prognozy pogody w Polsce zniechęcają do wyjazdów. 

- Wystarczą jednak zapowiedzi złej pogody by turyści ruszyli do biur - twierdzi Radosław Damasiewicz i przypomina sytuację bezpośrednio przed ubiegłoroczną majówką. Wówczas również skala rezerwacji była początkowo niższa o 10 proc. od tej rok wcześniej, ale deszczowa pogoda spowodowała, że ostatecznie na długi weekend wyjechało o 21 proc turystów więcej niż w maju 2013.


Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.


gość_440a4 - Profil
gość_440a4
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie