Wyjazd za granicę z biurami podróży na tegoroczną majówkę zarezerwowało o 16 proc. turystów mniej niż w ubiegłym roku. Tegoroczna majówka jest średnio tańsza o 10 proc., choć biura redukują ceny ofert nawet o połowę. 

" />

Polacy wydadzą mniej na majówkę

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
29 kwietnia 2015 08:26

Wyjazd za granicę z biurami podróży na tegoroczną majówkę zarezerwowało o 16 proc. turystów mniej niż w ubiegłym roku. Tegoroczna majówka jest średnio tańsza o 10 proc., choć biura redukują ceny ofert nawet o połowę. 

Reklama

Jak wynika ze statystyk Travelplanet.pl, w tym roku oferta touroperatorów na długi majowy weekend została mocno zredukowana cenowo. Zagraniczna majówka z biurem podróży kosztuje turystę średnio 2096 zł. Turyści płacą teraz o ok. 240 zł mniej niż za podobny wypoczynek w 2014 r.

Polscy turyści najchętniej wybierają na majówkę Grecję, która cieszy się ciągle rosnącą popularnością. W ubiegłym roku po raz pierwszy była ona najchętniej wybieranym krajem na wypoczynek i zdetronizowała Egipt. Podobna sytuacja ma miejsce i w wypadku tegorocznej majówki - to do Grecji, a nie Egiptu przede wszystkim wybierają się turyści. Na majówkę 2014 wybierało się tam nieco ponad 17 proc. klientów Travelplanet.pl, na tegoroczną - ponad 25 proc. Z kolei popularność Egiptu w tym czasie spadła z 26 proc. do niecałych 20 proc.

- Na Egipcie niejako rykoszetem odbiła się kryzysowa sytuacja w Tunezji i przypominanie przez MSZ, że ten kraj znajduje się na liście ministerialnych ostrzeżeń - komentuje Radosław Damasiewicz, dyrektor marketingu i e-commerce Travelplanet.pl. - Ewidentnie korzystają na tym europejskie kraje basenu Morza Śródziemnego.

Trzecie miejsce pod względem popularności zajęła Turcja, której udział wzrósł z 15,8 proc. do 19,4 proc.. Duży wzrost popularności na majówkę odnotowuje również Hiszpania (blisko dwukrotny wzrost rezerwacji, z ok. 9,5 proc. do 17 proc.). W pierwszej piątce w rankingu rezerwacji w miejsce Tunezji pojawiły się również Włochy (1,9 proc, w 2014 było to 1,3 proc. ruchu turystycznego).

- Zawirowania w Tunezji i zawieszenie wylotów do tego kraju spowodowały, że na tegoroczną majówkę wypadła z pierwszej piątki. Obecnie chce tam jechać 1,3 proc., czyli o połowę mniej niż w ubbegłym roku - komentuje Damasiewicz. - Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie biura podróży wznowiły już wyloty do tego kraju.

Za majówkę w Grecji turyści płacą średnio 1809 zł za osobę (spadek o ponad 200 zł), za Egipt - 2070 zł (spadek o 43 zł), a za Turcję - 2118 zł (spadek o 71 zł). Najmocniej potaniała jednak Hiszpania - o ile rok temu za majówkę w tym kraju płacono średnio ponad 2700 zł, to w tym roku jedynie 2077 zł.

Damasiewicz dodaje, że liczba rezerwacji wyjazdów jest niższa niż przed rokiem, bo majówka jest w tym roku wyjątkowo krótka. Do tego dobre prognozy pogody w Polsce zniechęcają do wyjazdów.

- Wystarczą jednak zapowiedzi złej pogody by turyści ruszyli do biur - twierdzi Radosław Damasiewicz i przypomina sytuację bezpośrednio przed ubiegłoroczną majówką. Wówczas również skala rezerwacji była początkowo niższa o 10 proc. od tej rok wcześniej, ale deszczowa pogoda spowodowała, że ostatecznie na długi weekend wyjechało o 21 proc turystów więcej niż w maju 2013.
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama