Prawie 1,5 bln dolarów przychodów z turystyki w 2014 r.

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
28 kwietnia 2015 13:34
Wartość eksportu związane z międzynarodową turystyką w ubiegłym roku wyniosła 1,25 bilionów dolarów amerykańskich (4,6 bilionów zł). Kolejne 221 mld dolarów wpłynęło w związku z międzynarodowym transportem turystów. To niemal siedmiokrotnie więcej niż wynosi polski eksport.
Reklama

Jak wyliczyła Światowa Organizacja Turystyki (UN WTO), wzrost wydatków międzynarodowych turystów wyniósł w 2014 r. 3,7 proc. (po korekcie o inflację cen oraz wahania kursów walut). Wartość ta odpowiada wzrostowi liczby turystów podróżujących pomiędzy krajami. W 2014 r. było ich 1,14 mld, czyli o 4,4 proc. więcej niż rok wcześniej.

UN WTO wlicza do wartości eksportu związanego z turystyką m.in. wydatki na zakwaterowanie, jedzenie, zwiedzanie, zakupy i inne usługi. Osobną kategorią jest doliczany do statystyk transport.

Jak wynika z danych, średnio każdego dnia turystyka generowała dla światowej gospodarki 4 mld dolarów.


Łączna wartość eksportu z turystyki na całym świecie jest niemal siedmiokrotnie większa niż cały polski eksport. W 2014 r. nasz kraj sprzedał za granicę towary i usługi o wartości ok. 220 mld dolarów, czyli dokładnie 6,6 razy mniejszej niż wartość światowej turystyki.

Turystyka w 2014 r. odpowiadała za 30 proc. światowego eksportu usług i 6 proc. światowego eksportu usług i towarów.

Najwięcej przychodów z turystyki międzynarodowej osiąga Europa. W 2014 r. było to 509 mld dolarów (wzrost o 3,3 proc.), czyli 41 proc. całego światowego eksportu turystycznego. Na kolejnych miejscach znalazły się: Azja wraz z Oceanią (377 mld dolarów, wzrost o 4,2 proc.) i Ameryki (274 mld dolarów, 3,6 proc.).

Spośród subregionów najszybsze, ponad 5-proc. wzrosty przychodów z turystyki międzynarodowej generowały: Europa Północna, Europa Południowa i Śródziemnomorska, Azja Północno-Wschodnia, Oceania, Azja Południowa, Karaiby, Ameryka Środkowa, Ameryka Południowa i Bliski Wschód.

Krajami, które uzyskały największe przychody z turystyki międzynarodowej w 2014 r. były: Stany Zjednoczone (177 mld dolarów), Hiszpania (65 mld dolarów) i Chiny (57 mld dolarów). Na dalszych miejscach znalazły się Francja, Makao, Włochy, Wielka Brytania, Niemcy, Tajlandia i Hong Kong.

Największe wydatki na turystykę niezmiennie ponoszą Chińczycy. Obywatele tego kraju na wyjazdy zagraniczne wydali w 2014 r. 165 mld dolarów (wzrost o 28 proc.). Na kolejnych miejscach znalazły się Stany Zjednoczone, Niemcy, Wielka Brytania i Rosja (która jednak zanotowała 6-proc. spadek wydatków).

fot. UN WTO

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama