Od 2 maja droga startowa BER aktywna

27 kwietnia 2015 09:53
5 komentarzy
Od 2 maja tego roku samoloty po raz pierwszy będą startować i lądować na drodze startowej wybudowanej dla nowego berlińskiego lotniska im. Willy'ego Brandta. Będą na niej wykonywane operacje na i z lotniska Schönefeld w związku z remontem obecnego pasa.
Reklama
Nowe berlińskie lotnisko powstaje na południe od lotniska Schönefeld i dzieli z nim część infrastruktury lotniskowej. Jedna z dwóch dróg startowych portu lotniczego BER (północna) to obecnie droga startowa Schönefeld.

Druga z dróg startowych BER powstała od nowa na południe od terminala i do tej pory nie była wykorzystywana. Od początku maja zostanie ona jednak uruchomiona, co oznacza, że będzie pierwszym wykorzystywanym w ruchu lotniczym elementem infrastruktury nowego lotniska w stolicy Niemiec. Układ dróg kołowań lotnisk BER i Schönefeld jest połączony.

Obecnie wykorzystywana droga startowa musi przejść gruntowny remont, co wymusza jej zamknięcie. Planowana jest wymiana dwóch warstw nawierzchni oraz położenie nowej warstwy antypoślizgowej. Oświetlenie zostanie wymienione na nowoczesne diody, zmodernizowany zostanie także drenaż. Prace będą wykonywane etapami począwszy od zachodniego krańca pasa.

Remont rozpocznie się 6 maja br. i ma potrwać do 24 października. Po tym czasie ruch lotniczy wróci na północną drogę startową.

W Berlinie trwają już przygotowania związane ze zmianami procedur lotniczych, poszerzeniem strefy bezpieczeństwa wokół do tej pory nieaktywnej drogi startowej oraz jej czyszczeniem. O zmianach, które wpłyną na poziom hałasu w okolicy, poinformowano już mieszkańców.

Północna droga startowa lotniska ma 3,6 km długości, a południowa - 4 km. Zmiana aktywnego pasa nie wpłynie na rozkład lotów, chociaż wydłużyć mogą się czasy kołowania samolotów do startu i po lądowaniu.

Pasażerowie samolotów kołujących z i do nowego pasa startowego będą mogli z bliska przyjrzeć się terminalowi lotniska BER, które pierwotnie miało zostać otwarte już w 2011 r. Obecny termin to druga połowa 2017 r.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_8b26d 2015-04-28 09:46   
gość_8b26d - Profil gość_8b26d
Korekta- otwarcie miało być w 2012 a nie 2011 :)
gość_eb2fd 2015-04-28 09:28   
gość_eb2fd - Profil gość_eb2fd
Czy w związku z tym godziny lotów zostaną zmienione czy nie powinno to wpłynąć na siatkę?
gość_0af3a 2015-04-28 07:37   
gość_0af3a - Profil gość_0af3a
zatrudniali robotnikow, ktorzy posprzedawali plany bezpieczenstwa panstwu islamskiemu to teraz maja to co sobie sami zgotowali
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy