Polemiki w sprawie Centralnego Portu Lotniczego

Jarosław Wiedzm - Profil Jarosław Wiedzm
20 kwietnia 2015 19:49
9 komentarzy
Przegląd prasy:
Dyskusję wokół budowy Centralnego Portu Lotniczego ożywiły na nowo w Łodzi niedawne konsultacje społeczne poświęcone strategii rozwoju Polski Centralnej - donosi rynekinfrastruktury.pl.
Reklama

Powyższy materiał pochodzi z "Rynek Infrastruktury", czytaj cały artykuł » Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułów zamieszczanych w przeglądzie prasy. Niniejszy materiał stanowi jedynie krótkie omówienie artykułu. Pod streszczeniem zamieszczony został link, pod którym znajduje się pełny artykuł.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
banan86 2015-04-22 09:22   
banan86 - Profil banan86
Zanim WAW i WMI się zapchają doszczętnie to na naszej planecie skończy się ropa naftowa i wszystkie paliwa na niej oparte. Do tego czasu bardziej cywilizowane części świata będą podrózować na duże odległości super-szybkimi pociągami Maglev (który właśnie wczoraj pobił rekord prędkości 602 km/h - to prędkość zbliżona do samolotu!)

Oczywiście, jak już gość_b9601 wspominał, zawsze drugi hub można otworzyć na innym lotnisku z dużymi możliwościami rozbudowy. KTW są tu sztandarowym przykładem! Warto dodać, że jeśli byłaby taka paląca potrzeba a Warszawa stałaby się tak dużym podrózniczym ośrodkiem jak Londyn to nic nie stoi na przeszkodzie żeby wybudować trzecie lotnisko dla Warszawy, chociażby w Sochaczewie. Ale szczerze wątpię by za naszego życia była taka potrzeba....
gość_992ee 2015-04-21 23:44   
gość_992ee - Profil gość_992ee
Czytam, czytam i śmiać mi sie chce. Wam sie naprawde wydaje, ze CPL to pomysł ostatnich lat? To lotnisko było zaplanowane jeszcze pod koniec lat 60-ych. Gdyby nie krach zycia na kredyt w latach 70-ych to powstałoby zapewne w okolicach 1980-85 roku, ale kasa rozeszła sie szybciej. Na Trasę Łazienkowska, drogę szybkiego ruchu miedzy Katowicami, a Warszawa oraz na hutę Katowice wystarczyło, na resztę juz nie. Natomiast szczerze watpię czy to lotnisko powstanie. Moze za kilkanaście, albo kilkadziesiąt lat, ale nie wczesniej.
demar 2015-04-21 23:18   
demar - Profil demar
@753c0: wydaje mi się, że CPL nie został wymyślony przez Łódź - oni raczej mogą mieć z jego powodu kłopoty.
Okolice Mszczonowa dla CPL były wymieniane od kilkunastu lat - to, że ktoś to planuje, rezerwuje teren, nie wprowadza kolizyjnych inwestycji, a inne uwzględnia (A2, S8, trasa Y) to raczej dobrze - samo takie planowanie nie wiele kosztuje, a gdy zajdzie potrzeba (np. za 10, 20, 30, 40 lat) to będzie gotowe.
Natomiast dzisiaj zarówno WAW jak i WMI mają spore rezerwy. Dla WAW drugi równoległy do 15/33 pas to skomplikowany temat (zakłada np. S2 częściowo w tunelu), ale pozwala na znaczące zwiększenie operacji.
WMI też ma dużo większe rezerwy terenu, ale na razie to musi walczyć o miejsce w pierwszej lidze portów lotniczych w Polsce, choć podium jest tu możliwe. WMI ma też teoretycznie szansę, że jeśli kiedyś będzie już trzecie, czy nawet drugie w kraju to samo stanie się CPL niemalże naturalnie.

A planowanie i myślenie o CPL jest słuszne (bo gdzie zmieścić lotnisko z 3-4 drogami startowymi), ale realizacja to temat na kolejne dziesięciolecia.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama