Rekordowy I kwartał w Budapeszcie

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
17 kwietnia 2015 09:19
Niemal 2 mln pasażerów odprawiło w ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku lotnisko w Budapeszcie. Wzrost w porównaniu do tego samego okresu 2014 r. wyniósł 12,6 proc. To wynik lepszy od oczekiwań portu lotniczego.
Reklama

Dwucyfrowy wzrost liczby pasażerów do poziomu 1,97 mln osiągnięto pomimo tego, że liczba operacji lotniczych wzrosła rok do roku jedynie o 5,5 proc. Aż o 16,4 proc. wzrósł ruch czarterowy.

Wiodącym przewoźnikiem w Budapeszcie pozostaje Wizz Air, który wiosną dodał dziewiątego airbusa A320 do bazy w stolicy Węgier. Kolejnymi liniami pod względem udziału w rynku są Ryanair, Lufthansa, easyJet, Norwegian, Air France, Germanwings, British Airways, KLM i Turkish Airlines.

Najpopularniejszym kierunkiem pozostaje Londyn, do którego loty z Budapesztu oferuje aż pięciu przewoźników. Na drugim miejscu znajduje się Paryż.

W tym roku Budapeszt spodziewa się kolejnych wzrostów, bo połączenia do tego miasta uruchomią m.in. Air China (z Pekinu), Air Transat (z Toronto) oraz Iberia i Iberia Express (z Madrytu).

Wzrost w Budapeszcie oznacza, że lotnisko to zmniejszyło dystans dzielący je od Lotniska Chopina w Warszawie. Polski port lotniczy w pierwszym kwartale obsłużył tylko o ok. 100 tys. pasażerów więcej. Zupełnie inna jest jednak struktura przewoźników, bo w Budapeszcie dominują przewoźnicy niskokosztowi.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama