LOT: 99,4 mln zł zysku operacyjnego w 2014 r.

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
15 kwietnia 2015 13:48
28 komentarzy
LOT w 2014 r. zarobił na działalności podstawowej 99,4 mln zł. To o niemal 30 mln zł więcej od założeń zaakceptowanego przez Komisję Europejską planu restrukturyzacji. Po raz ostatni LOT osiągnął zysk operacyjny w 2007 r., potem notował już tylko straty.
Reklama

Już rok temu przewoźnik niemal wyszedł na plus na działalności podstawowej. Wynik operacyjny wyniósł wtedy 4 mln zł straty.

Wyniki są lepsze niż założenia planu restrukturyzacji, który w 2013 r. został złożony w Komisji Europejskiej. LOT założył w tej strategii, że w 2014 r. osiągnie 70 mln zł zysku operacyjnego. Osiągnięte wyniki są zatem o niemal 30 mln zł - 40 proc. - lepsze niż zakładane.

- Dodatni wynik na działalności podstawowej, który jest kluczowym miernikiem kondycji spółki ma szczególne znaczenie, bo został osiągnięty mimo zastosowania środków kompensacyjnych wymaganych przez Komisję Europejską. W związku z otrzymaną pomocą publiczną musieliśmy wykonać w 2014 roku o prawie 8% rejsów mniej niż rok wcześniej. Mimo to przewieźliśmy o 2% pasażerów więcej i jednocześnie zwiększyliśmy przychody w porównaniu do roku poprzedniego, utrzymując przy tym koszty na podobnym poziomie – mówi Sebastian Mikosz, Prezes Zarządu LOT-u.

Pozytywne wyniki spółka zawdzięcza konsekwentnym zmianom i inicjatywom wpisanym w Plan Restrukturyzacji. Część z nich została wprowadzona jeszcze w 2013 roku i 2014 był pierwszym pełnym rokiem, kiedy można było obserwować ich rezultaty. LOT stale unowocześnia i poszerza własne kanały sprzedaży, w tym rozwiązania mobilne. Systematycznie poprawia jakość obsługi. Rozbudowuje swoją ofertę i wprowadza nowe produkty, sięgając po nowe grupy pasażerów z rynku.

- Wyniki za rok 2014 pokazują, że potrafimy skutecznie rywalizować na tym niezwykle konkurencyjnym rynku i jest na nim miejsce dla takiego przewoźnika jak LOT. Pamiętajmy jednak, że to na razie pierwszy etap transformacji i przed nami kolejne wyzwania. W tym roku musimy co najmniej powtórzyć sukces finansowy, bo naszym celem jest osiągniecie trwałej rentowności i przejście od restrukturyzacji do skokowego rozwoju spółki – dodaje Mikosz.

LOT poprawił w 2014 roku nie tylko wynik na działalności podstawowej (wynik operacyjny we wszystkich segmentach prowadzonej działalności lotniczej z uwzględnieniem kosztów sprzedaży i ogólnego zarządzania firmą). Poprawie uległ także inny wskaźnik świadczący o kondycji spółki – EBITDA, który określa zdolność do generowania środków pieniężnych. EBITDA za 2014 rok kształtuje się na poziomie 291 mln złotych. Dla porównania rok wcześniej wynosiła 156 mln, a w 2012 minus 346 mln.

Znormalizowany wynik netto, czyli bez zdarzeń jednorazowych i efektów księgowych jest również na plusie i wynosi prawie 36 mln złotych. Natomiast biorąc pod uwagę zdarzenia jednorazowe i efekty księgowe związane ze wzrostem cen walut (głównie dolara) - przy wyniku netto pojawia się minus na poziomie 263,4 miliona. Jest to tylko sztuczny zapis księgowy, który nie ma żadnego przełożenia na rzeczywistą kondycję finansową spółki. LOT bowiem na podobnym poziomie zarabia co rozlicza się w walutach obcych. Nie wymienia więc realnie walut, a jedynie księguje w złotówkach zgodnie z obowiązującymi standardami. Rok wcześniej wynik netto był na poziomie 26 milionów złotych. Znormalizowany wynik netto w 2013 wyniósł minus 67 milionów.

Dzięki konsekwentnej poprawie sytuacji finansowej LOT opóźnił i radykalnie – bo aż o 2/3, zmniejszył II transzę pomocy publicznej. Otrzymał ją w wysokości 127 milionów złotych pod koniec 2014 roku. Należy podkreślić, że wysokość pomocy publicznej w żaden sposób nie wpływa na wynik.

Obecnie w spółce trwają intensywne prace nad strategią rozwoju od 2016 roku. Zostanie ona ogłoszona w ciągu najbliższych miesięcy, podobnie jak nowe trasy dalekiego i krótkiego zasięgu. LOT zacznie latać na nich od początku następnego roku, czyli po formalnym zakończeniu Procesu Restrukturyzacji.

W ocenie ministra skarbu, LOT zaczyna być dobrze prosperującą spółką z perspektywami rozwoju.

To szczególnie istotne biorąc pod uwagę, że w ciągu ostatnich 10 lat LOT osiągnął dodatni wynik tylko dwa razy i było to w okresach wyjątkowo dobrej koniunktury na rynku, czyli w 2005 r. i 2007 r. To potwierdza, że spółka konsekwentnie realizuje plan restrukturyzacji, przedłożony w Komisji Europejskiej oraz że jego założenia okazały się właściwe – powiedział Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa.

Zaznaczył, że 90 proc. inicjatyw restrukturyzacyjnych przewidzianych w planie przewoźnika zostało już wdrożonych.

Od zarządu LOT-u oczekuję dalszej poprawy wyników, a także przygotowania strategii rozwoju spółki, która pozwoli wykorzystać rosnący rynek przewozów lotniczych. LOT powinien się dalej rozwijać. Liczę, że zarząd przygotuje także koncepcję nowych połączeń lotniczych, na których zacznie latać od początku przyszłego roku, czyli po formalnym zakończeniu procesu restrukturyzacji – powiedział minister.

Minister podkreślił, że wyniki narodowego przewoźnika potwierdzają zasadność bardzo trudnej decyzji o udzieleniu LOT-owi pomocy publicznej i zaakceptowaniu jego planu restrukturyzacji.

Również pomoc publiczna dla LOT została wypłacona w kwocie o prawie połowę niższą, niż planowano. Alternatywą do udzielenia LOT-owi pomocy publicznej było bankructwo - utrata ponad półtora tysiąca miejsc pracy w spółce i a kolejnych kilkudziesięciu tysięcy w firmach kooperujących. Dzięki tej pomocy LOT nadal może latać jako narodowy przewoźnik – dodał Karpiński.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_1c730 2015-04-20 21:19   
gość_1c730 - Profil gość_1c730
Mhm. LOT z pewnością zaoszczędził na redukcjach personelu (na którego miejsce przyjął nowy - w niektórych działach KILKUKROTNIE więcej). Ci nowi to pewnie pasjonaci lotnictwa, pracujący za płacę minimalną. A teraz przejmie od ELO flotę Q400 i będzie budował na tym koromyśle wielce lukratywną siatkę połączeń, której tej nieudolny Eurolot po prostu nie umiał zbudować. No przecież dlaczegoś w końcu upadł, prawda?
gość_92881 2015-04-17 13:43   
gość_92881 - Profil gość_92881
Ale Eurolot mial straty nie tylko w 2014, ale od kilku lat.
gość_45a90 2015-04-16 23:30   
gość_45a90 - Profil gość_45a90
gość_a35e8. Niee.. Nie co roku. Wyobraź sobie że chodzi tu wyłącznie o 2014. A teraz ćwiczenie: który z prezesów który był na początku 2014 ostał się do końca tego właśnie roku? Żaden. Więc chyba absolutorium nie było.. Teraz zrozumiałe? Dobry manewr, nie?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama