Air Polonia zbankrutowała

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
05 grudnia 2004 05:03
7 komentarzy
Reklama

Od dłuższego czasu pojawiały się pogłoski o złej sytuacji finansowej pierwszych polskich tanich linii lotniczych Air Polonia. Dzisiaj - kilka dni przed 1 urodzinami operatora - wiemy, że firma jest bankrutem. Air Polonia zawiesiła z dniem dzisiejszym wszystkie połączenia lotnicze. Pierwsza polska linia lotnicza utraciła płynność finansowa i nie może dalej regulować swoich zobowiazań finansowych.
Kilka dni temu na żadanie właściciela jednego z samolotów latających w barwach Air Polonii niemieckiej firmy leasingowej GOAL została wszczęta procedura wyrejestrowania samolotu Boeing 737-300 SP-KPL. Powodem były niespłacone raty leasingowe. Kolejny właściciel amerykańska firmy ILFC chce przejąć kolejne 2 samoloty SP-KPK oraz SP-KPI.
Bez samolotów operator nie może posiadać Świadectwa Przewoźnika Lotniczego AOC (Air Operator Certificate).

Pomoc 50 tysiącom poszkodowanych pasażerów, którzy nabyli bilety w Air Polonii swoją pomoc zaoferowały linie lotnicze Sky Europe .

SkyEurope, pierwsza niskokosztowa, tania linia lotnicza w Europie Środkowej z bazami w Warszawie, Krakowie, Budapeszcie i Wiedniu-Bratysławie ogłosila dzisiaj plan pomocy wielu tysiącom pasażerów odwołanych w niedzielę lotów Air Polonii. Plan jest wynikiem inicjatywy Pana Jana Litwińskiego, Prezesa i Dyrektora Generalnego Air Polonia aby znaleźć najlepsze rozwiązanie mające na celu ochronę poszkodowanych pasażerów Air Polonia.

Oferta SkyEurope, by pomóc poszkodowanym pasażerom Air Polonii ma zatem na celu również ochronę zaufania jakim klienci obdarzyli sektor tanich przewoźników. Siatka połączeń SkyEurope powinna pozwolić na przebookowanie do 90% z 53 000 pasażerów, którzy zarezerwowali loty na sezon zimowy w Air Polonii (do 26 marca 2005):

Proponowane trasy przez Sky Europe
Warszawa - Londyn Stansted
>
Warszawa - Londyn Stansted
Warszawa - Paryż Beauvais
>
Warszawa - Paryż Orly
Warszawa - Rzym Ciampino
>
Warszawa - Rzym Fiumicino
Katowice - Londyn Stansted
>
Kraków - Londyn Stansted
Poznań - Londyn Stansted
>
Warszawa - Londyn Stansted
Gdańsk - Londyn Stansted
>
Warszawa - Londyn Stansted
Bydgoszcz - Londyn Stansted
>
Warszawa - Londyn Stansted
Szczecin - Londyn Stansted
>
Warszawa - Londyn Stansted


SkyEurope wprowadziło ofertę darmowych lotów (pasażer pokrywa jedynie koszt opłat lotniskowych i podatków) dla wszystkich pasażerów, którzy zarezerwowali loty z Air Polonia na wszystkich wymienionych trasach w okresie od 6 grudnia 2004 do 26 marca 2005 (ograniczona dostępność podczas szczytu sezonu – świąt Bożego Narodzenia – wynika z faktu, iż większość lotów SkyEurope w tym okresie zostało już wyprzedanych).

Poszkodowani pasażerowie Air Polonii mogą dokonywać rezerwacji na tych trasach od dzisiaj – 5 grudnia 2004 do północy 20 grudnia 2004, z uwzględnieniem dostepności, poprzez wejście na strony SkyEurope i wprowadzenie numeru potwierdzenia z Air Polonii. Pasażerowie otrzymają możliwość wykupienia taryfy za 0,01 PLN i zobowiązani będą do zapłacenia jedynie opłat lotniskowych i pasażerskich wynikających z wybranej trasy. Wszystkie rezerwacje tych darmowych lotów opierać się będą na zasadzie „kto pierwszy ten lepszy” i uzależnione są od dostepności miejsc. Rezerwacji dokonywać można wyłącznie poprzez stronę internetową. Pasażerowie, którzy dokonali rezerwacji za pośrednictwem biura podróży proszeni są o kontakt ze swoim sprzedawcą w celu dokonania zmian rezerwacji poprzez stronę internetową.

- Zrobimy co w naszej mocy by pomóc poszkodowanym pasażerom Air Polonia i zjednoczyć rodziny i przyjaciół w okresie przed- i poświątecznym - powiedział Christian Mandl, CEO SkyEurope
- Nasza oferta dotyczy pomocy pasażerom. Nie jest naszą intencją by przejąć firmę Air Polonia Sp. z o.o. ze wzgledu na zadłużenie i zobowiazanie firmy. Planujemy stworzenie możliwości pracy dla części osób pracujacych dotychczas dla Air Polonia, chcących dołączyć do SkyEurope w Warszawie bądź Krakowie - dodaje SkyEurope wkrótce ogłosi zwiększenie częstotliwości lotów na istniejących trasach oraz wprowadzi nowe destynacje z Polski.

Paweł Cybulak
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
LUK 2004-12-06 04:12   
LUK - Profil LUK
przeciez w swieta nikt ci nie da biletow - zartujesz
szmudi 2004-12-05 11:12   
szmudi - Profil szmudi
szkoda :( bardzo lubie air polonie
Mobby 2004-12-05 06:12   
Mobby - Profil Mobby
Ciekawa rzecz na stronie SkyEurope, mianowicie przy calym obiecywaniu, ze SkyEurope pomoze zawiedzionym pasazerom AirPolonii, po wprowadzeniu kodu rezerwacji AP, na stronie rezerwacji SkyEurope pojawiaja sie dwie kolumny z canami: BEST FARE i APNHELP. Best fare moze byc ponad sto euro natomiast APNHELP jest WYPRZEDANE. Wniosek z tego taki, ze sa miesjca dostepne jeszcze w samolocie, ale nie dla zagubionych pasazerow Airpolonii, ktorzy musza normalnie jednak zakupic bilet. I jak to nazwac?? Wizzair tez nie oferuje wszystkich wolnych miejsc za darmo (szczegolnie w okresie swiatcznym) ale nie robi tego az tak cynicznie.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama