Strajk pilotów kosztował Norwegian 350 mln NOK

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
11 kwietnia 2015 12:09
Ok. 350 mln koron norweskich (ponad 160 mln zł) straciły linie Norwegian przez strajk pilotów na początku marca. W całym miesiącu przewoźnik stracił 4 proc. pasażerów w porównaniu do marca 2014 r., chociaż wypełnienie lotów poza dniami strajku wzrosło.
Reklama

Norwegian szacuje, że koszty odwołanych lotów podczas strajku sięgnęły 120 mln koron. Nie odbyło się niemal 2 tys. zaplanowanych rejsów. Kolejne 110 mln koron spółka musiała wydać na odszkodowania i świadczenia dla pasażerów. Na ok. 120 mln koron szacowane są straty z tytułu utraconych rezerwacji.

Strajk pilotów w linii Norwegian trwał łącznie 11 dni. Rozpoczął się 28 lutego, a zakończył 10 marca. Był to pierwszy strajk w historii tego przewoźnika.

Ze względu na dużą liczbę odwołanych połączeń linia w marcu straciła pasażerów w porównaniu do tego samego miesiąca 2014 r. Norwegian przewiózł 1,73 mln pasażerów. To o 4 proc. mniej niż rok wcześniej. Po raz pierwszy w historii przewoźnik zanotował spadek liczby podróżnych rok do roku.

Jednak wyniki połączeń, które nie zostały odwołane, były lepsze niż rok temu. Łączny ruch mierzony wskaźnikiem RPK wzrósł o 7,0 proc., a oferowanie zwiększyło się aż o 6,4 pkt proc. do poziomu 84,2 proc.

Norwegian zwraca jednak uwagę, że w tym roku Wielkanoc wypadła w marcu, co zwiększyło ruch lotniczy w tym miesiącu. Dlatego w kwietniu możliwy jest również spadek liczby pasażerów rok do roku.

- Na całe szczęście nadal zdobywamy wielu nowych klientów z Europy i Ameryki, co pozwoliło na skompensowanie utraty pasażerów ze Skandynawii, którzy podczas strajku musieli korzystać z połączeń konkurencji. Gdybyśmy nie mieli dużej bazy klientów poza Skandynawią oraz ciężko pracujących załóg, sytuacja byłaby jeszcze trudniejsza - powiedział cytowany w komunikacie prasowym Bjørn Kjos, dyrektor wykonawczy Norwegiana.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama