Radom będzie lotniskiem międzynarodowym

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
10 kwietnia 2015 11:55
11 komentarzy
Radom-Sadków zostanie dopisany do listy lotnisk międzynarodowych. Projekt odpowiedniego rozporządzenia przedstawił rząd. Oznacza to, że będą mogły być z niego wykonywane loty poza strefę Schengen. Każdy taki lot będzie jednak musiał być zgłoszony z wyprzedzeniem.
Reklama

W projekcie rozporządzenia, przygotowanym na początku kwietnia, znajduje się łącznie 20 lotnisk międzynarodowych. Do tej pory status ten miało 19 portów lotniczych.

Tylko na 12 z nich loty poza strefę Schengen nie będą wymagały wcześniejszego zgłoszenia. Tymi portami lotniczymi są wszystkie lotniska obsługujące obecnie regularny ruch lotniczy z wyjątkiem Babimostu.

W przypadku pozostałych ośmiu lotnisk międzynarodowych (Gdynia, Jelenia Góra, Kielce-Masłów, Szczytno-Mazury, Mielec, Zielona Góra-Przylep, Radom oraz Zielona Góra-Babimost) loty poza strefę Schengen będą musiały być zgłoszone co najmniej 48 godzin wcześniej. Port lotniczy będzie też musiał na własny koszt zapewnić transport osób przeprowadzających kontrolę graniczną.

Aktualizacja listy lotnisk międzynarodowych stała się konieczna, bo już w listopadzie ubiegłego roku zgodnie z rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych Radom trafił na listę lotniczych przejść granicznych. Przejście w Radomiu jest czynne codziennie od godziny do 6:00 do 24:00.

Już wcześniej w tym roku, 8 stycznia, minister spraw wewnętrznych rozporządzeniem wydłużył godziny działania lotniczego przejścia granicznego na lotnisku w Szczytnie. Zgodnie z tym rozporządzeniem przejście to jest obecnie całodobowe i dostępne zarówno dla ruchu osobowego, jak i towarowego.

Zgodnie z obecnie obowiązującym rozporządzeniem, lotnicze przejścia graniczne m.in. w Szczytnie i Radomiu zostały ustanowione jedynie do końca 2016 r.

Projekt rządowego rozporządzenia wpisującego Radom na listę lotnisk międzynarodowych trafił na razie do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_ef4ca 2015-04-18 20:08   
gość_ef4ca - Profil gość_ef4ca
Radom został obdarty ze złudzeń przez prezesa Wizza: zobacz link
gość_ef4ca 2015-04-17 22:46   
gość_ef4ca - Profil gość_ef4ca
Spokojnie, od września w Lublinie baza Wizzaira, do końca roku ILS CAT II w 2016 zrównujemy się albo nawet łykamy w statystykach Bydgoszcz, Łódź i Szczecin. Tymczasem w Radomiu władze lotniska nielegalnie zrzucają gniazda bocianów które podobno przeszkadzają w lotach, pytanie po co, skoro żadnych lotów nie ma i nie będzie? zobacz link
gość_ec32d 2015-04-13 11:02   
gość_ec32d - Profil gość_ec32d
3 dzisiaj na LUz o 3 więcej niz ma całodobowe Szczytno. Rozumując jak jak Ty, 8f8c, choc z rozumowaniem nie ma to nic wspólnego, to Szczytno ma 0 lotów skoro Lublin ma 2-3 dziennie. prawda jest inna jak wiadomo - są loty różne od lotów planowychlinii lotniczych. Na przykład w Lublinie były loty ze Wschodu ale osoby, które tak latały miały dość zgłaszania lotu na bodajże 24 godziny przed lotem by zapewnić odprawę graniczną - tak przynajmniej pisało w prasie lubelskiej.
Był tez wypadek, że samolot z Londynu był przekierowany bodajże do Rzeszowa ze względu na opóźnienie na tyle duże, że przyleciałby juz po godzinach otwarcia lotniska.
Wracając do meritum - Radom z zerem przewoźników ma takie godziny, jakie miał Lublin dopiero po zdobyciu 2 przewoźników, Szczytno ma całodobowe przejście przy ruchu tysiące razy mniejszym liczonym w pasażerach niż ma Lublin (bo zakładam, że coś tam jednak ląduje - jeśli nie to absurd przejścia jest tym bardziej widoczny).
No chyba, ze Szymany mają przejście dla talibów, to zupełnie inna broszka.... Ale loty z talibami są chyba zapowiadane na 24 godziny wczesniej mimo wszystko....

A 5 przewoźników Lublin miał - Eurolot padł, Carpatair zrezygnował, za to przewoźnikami jakby nie było są samoloty czarterowe, więc co najmniej 4 przewoźników de facto jest w Lublinie a że niektórzy mają loty sprzedawane w pakiecie z pobytami w postaci czarterów - cóz, można kupić pobyt i tylko polecieć. Bardzo drogo, ale każdemu wolno.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama