Radom będzie lotniskiem międzynarodowym
Radom-Sadków zostanie dopisany do listy lotnisk międzynarodowych. Projekt odpowiedniego rozporządzenia przedstawił rząd. Oznacza to, że będą mogły być z niego wykonywane loty poza strefę Schengen. Każdy taki lot będzie jednak musiał być zgłoszony z wyprzedzeniem.
Reklama
W projekcie rozporządzenia, przygotowanym na początku kwietnia, znajduje się łącznie 20 lotnisk międzynarodowych. Do tej pory status ten miało 19 portów lotniczych.
Tylko na 12 z nich loty poza strefę Schengen nie będą wymagały wcześniejszego zgłoszenia. Tymi portami lotniczymi są wszystkie lotniska obsługujące obecnie regularny ruch lotniczy z wyjątkiem Babimostu.
W przypadku pozostałych ośmiu lotnisk międzynarodowych (Gdynia, Jelenia Góra, Kielce-Masłów, Szczytno-Mazury, Mielec, Zielona Góra-Przylep, Radom oraz Zielona Góra-Babimost) loty poza strefę Schengen będą musiały być zgłoszone co najmniej 48 godzin wcześniej. Port lotniczy będzie też musiał na własny koszt zapewnić transport osób przeprowadzających kontrolę graniczną.
Aktualizacja listy lotnisk międzynarodowych stała się konieczna, bo już w listopadzie ubiegłego roku zgodnie z rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych Radom trafił na listę lotniczych przejść granicznych. Przejście w Radomiu jest czynne codziennie od godziny do 6:00 do 24:00.
Już wcześniej w tym roku, 8 stycznia, minister spraw wewnętrznych rozporządzeniem wydłużył godziny działania lotniczego przejścia granicznego na lotnisku w Szczytnie. Zgodnie z tym rozporządzeniem przejście to jest obecnie całodobowe i dostępne zarówno dla ruchu osobowego, jak i towarowego.
Zgodnie z obecnie obowiązującym rozporządzeniem, lotnicze przejścia graniczne m.in. w Szczytnie i Radomiu zostały ustanowione jedynie do końca 2016 r.
Projekt rządowego rozporządzenia wpisującego Radom na listę lotnisk międzynarodowych trafił na razie do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych.