Kolejny strajk kontrolerów we Francji

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
07 kwietnia 2015 09:15
W związku z zaplanowanym na dwa dni strajkiem kontrolerów lotów we Francji od jutra (8.4) do porannych godzin w piątek  (10.4) spodziewane są spore utrudnienia dla pasażerów komunikacji lotniczej.
Reklama

Wczoraj (6.4) dwa związki zawodowe zrzeszające kontrolerów ruchu lotniczego, DSNA i SNCTA, poinformowały o akcji protestacyjnej, która rozpocznie się w środę 8 kwietnia o godzinie 5:00 czasu lokalnego i potrwa do piątku 10 kwietnia do godziny 5:00.

Francuska Generalna Dyrekcja Lotnictwa Cywilnego (DGAC) wezwała przewoźników do odwołania w tych dniach części z zaplanowanych rejsów. Dotyczy to w szczególności wszystkich lotnisk paryskich oraz portów lotniczych w Bordeaux, Lyonie, Marsylii, Nantes, Nicei i Tuluzie.

8 kwietnia wprowadzone mają zostać następujące ograniczenia:
  • 45 proc. odwołanych lotów z trzech paryskich lotnisk (CDG, Orly, Beauvais),
  • 40 proc. skasowanych rejsów w Lyonie, Nicei, Marsylii, Tuluzie, Bordeaux i Nantes.
9 kwietnia wprowadzone mają zostać następujące ograniczenia:
  • 55 proc. odwołanych lotów z trzech paryskich lotnisk (CDG, Orly, Beauvais),
  • 50 proc. skasowanych rejsów w Lyonie, Nicei, Marsylii, Tuluzie, Bordeaux i Nantes.
Ostateczna decyzja o dokonaniu redukcji rozkładu lotów zostanie ogłoszona dziś (7.4) po godzinie 13:30 czasu lokalnego. Warto dodać, że oprócz strajku kontrolerów, 9 kwietnia odbędzie się także strajk generalny pracowników transportu publicznego.

//www.pasazer.com/img/images/normal/paryz,wie%C5%BCa,cdg,pbozyk.jpg
Pracownicy kontroli lotów nadal protestują przeciwko projektowi nowej regulacji "Wspólnego nieba", który został przedstawiony przez Komisję Europejską. Zakłada on m.in. liberalizację zasad funkcjonowania sektora kontroli lotów i dopuszczenie w nim prowadzenia działalności na zasadach rynkowej konkurencji. Zdaniem związkowców wejście w życie proponowanych regulacji wpłynie negatywnie na standardy bezpieczeństwa w ruchu lotniczym i znacznie pogorszy warunki pracy kontrolerów.

Kolejne akcje protestacyjne zostały formalnie zgłoszone w dniach 16-18 kwietnia oraz 29 kwietnia - 2 maja. Związek SNCTA już wcześniej chciał zastrajkować (25-28 marca), ale po katastrofie samolotu Germanwings (4U9525) odwołał swoją akcję.

Pasażerowie, którzy planują w najbliższych kilku dniach podróże lotnicze z i do Francji, powinni skontaktować się z przewoźnikiem, aby sprawdzić status swojego rejsu.

Piotr Bożyk
Fot. Piotr Bożyk
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama