Heathrow proponuje obniżkę podatku lotniczego

4 kwietnia 2015 12:43
Spółka zarządzająca lotniskiem Londyn-Heathrow złożyła oficjalną propozycję obniżenia podatku lotniczego dla pasażerów w ruchu krajowym. Obniżka o 10 funtów ma doprowadzić do połączenia Heathrow z większą liczbą miast w Wielkiej Brytanii, a tym samym wzmocnić pozycję hubu.
Reklama
Obecnie każdy pasażer odlatujący z Heathrow na trasie krajowej musi zapłacić w cenie biletu podatek w wysokości 29,59 funta (ok. 164 zł). To poważnie ogranicza możliwości oferowanie atrakcyjnych cenowo połączeń krajowych przez linie lotnicze. Po obniżce postulowanej przez spółkę Heathrow Airports Ltd. stawka wyniosłaby 19,59 funta (ok. 110 zł).

W zamian Heathrow proponuje zwiększenie opłat środowiskowych, które będą zachęcały linie lotnicze do wykorzystywania cichszych i bardziej przyjaznych środowisku samolotów. Ich udział w całości opłat lotniskowych ma wzrosnąć z 21 do 28 proc.

Jeszcze w 1990 r. z Heathrow obsługiwanych było 18 tras krajowych. Obecnie przewoźnicy utrzymują jedynie siedem tego typu połączeń - do Aberdeen, Belfastu, Edynburga, Glasgow, Leeds/Bradford, Manchesteru i Newcastle.

Spółka podkreśla, że traci na tym cała brytyjska gospodarka. Heathrow oferuje loty do miast i krajów łącznie odpowiadających za 95 proc. światowej ekonomii, a poprzez brak połączeń tranzytowych przedsiębiorcy z brytyjskich regionów mają utrudniony dostęp.

Heathrow Airports Ltd. proponuje także mniejszą, 5-funtową obniżkę stawki podatku dla lotów europejskich (do 29,59 funta). To ma zwiększyć wypełnienie samolotów i tym samym lepiej wykorzystać ograniczoną przepustowość lotniska.

Bez zmian ma pozostać 25-proc. zniżka dla pasażerów tranzytowych.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy