4U9525: Znaleziono rejestratory parametrów lotu

3 kwietnia 2015 13:25
Francuskie Biuro Badań i Analiz oraz francuska prokuratura poinformowali, że odnaleziono rejestratory parametrów lotu (Flight Data Recorder) rozbitego airbusa A320 (D-AIPX) wykonującego rejs 4U9525. Dane potwierdzają celowe działanie drugiego pilota.
Reklama
Rejestrator lotów FDR odnaleziono na miejscu katastrofy wczoraj (2.4). Urządzenie odnaleziono wbite w ziemie na głębokość ok. 20 cm.

Po wstępnym odczytaniu zapisu zawartego w drugiej z czarnych skrzynek tzw. Flight Data Recorder (FDR), francuscy śledczy z BEA (Bureau d'Enquetes et d'Analyses) potwierdzili, że dane wskazują na celowe działanie drugiego pilota Andreasa Lubitza.

- Drugi pilot kilkukrotnie zmieniał ustawienia automatycznego pilota, zmniejszając wysokość i jednocześnie zwiększając prędkość samolotu - przekazał śledczy z francuskiej prokuratury.

Informacje z FDR-a są jedynie potwierdzeniem tego, że samolot został przez pilota tak ustawiony, aby powoli schodził z wysokości 38 tys. stóp (11582 m) zgodnie z procedurą do lądowania. Ostateczna wysokość, na która zaprogramowany został autopilot, to 100 stóp (ok. 30 m). Flight Data Recorder zawiera informacje techniczne dotyczące lotu i stanu danej maszyny, a także ewentualnych anomalii, jakie mogły wystąpić w czasie przelotu samolotu.

Dodatkowo niemiecka prokuratura w Dusseldorfie zebrała dowody na to, że kilka dni przed katastrofą Andreas Lubitz wyszukiwał na swoim tablecie i komputerze dane dotyczące działania zabezpieczeń w kabinie pilotów A320. Miał również poszukiwać informacji o sposobach popełnienia samobójstwa.

Samolot linii Germanwings lecący z Barcelony do Dusseldorfu rozbił się 24 marca br. we francuskich Alpach. Na pokładzie airbusa A320 znajdowało się 150 osób, w tym sześciu członków załogi. Wszyscy zginęli w katastrofie.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy