Lublin: Co najmniej 1,7 mln zł dla Wizz Aira

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
13 kwietnia 2015 11:38
119 komentarzy
Port Lotniczy Lublin zapłaci Wizz Airowi co najmniej 414 tys. euro (ok. 1,68 mln zł) netto za zakup powierzchni reklamowych. Lotnisko będzie pełniło jednak tylko funkcję pośrednika w wykupywaniu kampanii zleconych przez region, firmy i partnerów handlowych lotniska.
Reklama
Ogłoszenie do unijnego rejestru zostało wysłane 25 marca, czyli niecały tydzień przed ogłoszeniem przez Wizz Aira bazy w Lublinie.

- Wizz Air nie będzie promował lotniska w jakiejkolwiek dedykowanej akcji. Oczywiście będziemy kontynuować dotychczasową, "typową" współpracę polegającą na wzajemnym promowaniu ofert specjalnych, transferów, współpracy w zakresie public relations itp. - tłumaczy w rozmowie z Pasazer.com Ireneusz Dylczyk, dyrektor handlowy lotniska w Lublinie. - W tym miejscu podkreślam stanowczo, że decyzja o ulokowaniu bazy Wizz Air w Lublinie nie jest podyktowana realizacją kampanii promocyjnej. To jest konsekwentne realizowanie założeń współpracy pomiędzy Wizz Airem a portem lotniczym, wynegocjowanej przez nas i rozpoczętej prawie 3 lata temu.

Dylczyk przypomina, że Wizz Air jako pierwszy przewoźnik ogłosił uruchomienie połączeń z Lublina, a obecny rozwój jest jedynie konsekwentną realizacją rozpoczętego wtedy planu.

W unijnym dzienniku opublikowane zostało ogłoszenie o dobrowolnej przejrzystości ex ante, czyli informacja o planie udzielenia zamówienia. Nie jest to jednoznaczne z zawarciem umowy.

Jak dowiedział się Pasazer.com, lotnisko będzie po zawarciu umowy pełnić jedynie funkcję pośrednika w promocji. Inne podmioty, takie jak samorząd, będą finansowały reklamę, którą następnie lotnisko będzie wykupywać u przewoźnika w ramach wartości zawartej umowy.

Tylko od Urzędu Marszałkowskiego Port Lotniczy Lublin po zwycięstwie w przetargu otrzyma 2 mln zł na promocję regionu na pokładzie samolotów i na lotniskach. Projekt ten dotyczy jednak działań promocyjnych u kilku przewoźników i na różnych lotniskach, a nie tylko w samolotach Wizz Aira.

- Na zlecenie naszych klientów będziemy realizowali wybrane elementy kampanii promocyjnej regionu, ale nie tylko, z wykorzystaniem niektórych nośników reklamowych przewoźnika. Proszę pamiętać, że kontrakt, który realizujemy dla Urzędu Marszałkowskiego dotyczy promocji u kilku przewoźników i na wielu lotniskach - podkreśla Dylczyk.

Podawana na razie wartość zamówienia jest szacunkowa, minimalna i może jeszcze się zmienić. Na przykład umowa województwa podkarpackiego z Ryanairem miała szacunkową wartość ok. 19,5 mln zł, a ostateczny kontrakt opiewa na 30 mln zł.

Wartość 414 tys. euro to minimalna kwota, od której istnieje obowiązek publikacji informacji o zamówieniu w rejestrze UE. Podana kwota jest zatem najmniejszą możliwą wartością i jest bardzo prawdopodobne, że ostateczna umowa z Wizz Airem będzie warta więcej.

Wizz Air został wybrany do realizacji umowy zgodnie z procedurą negocjacyjną bez uprzedniej publikacji ogłoszenia. Oznacza to, że port lotniczy w Lublinie nie umieszczał wcześniej publicznie ogłoszenie o zamiarze zawarcia takiego kontraktu, a zatem inne linie i firmy nie mogły brać w nim udziału.

Jak czytamy w oficjalnym uzasadnieniu, Wizz Air jako jedyny przewoźnik w Lublinie zawarł z lotniskiem umowę operacyjną gwarantującą stały wzrost liczby pasażerów. Węgierska linia już teraz ma największy udział w przewozach z i do Lublina.

Promocja ma dotrzeć do pasażerów ze Skandynawii i Ukrainy. Lotnisko liczy, że dzięki niej uda się uzyskać wzrost liczby podróżnych, co przełoży się na poprawę rentowności spółki.

- Działania promocyjne mogą być zrealizowane wyłącznie z przewoźnikiem Wizz Air, który jako jedyny umożliwia dotarcie do określonej grupy docelowej: obecnych i przyszłych pasażerów przewoźnika na kierunkach skandynawskich oraz jako jedyny na mocy obowiązujących przepisów bilateralnych o wzajemnym wyznaczaniu przewoźników i dostępu do rynku lotniczego posiada dostęp do pasażerów niskokosztowych z terenu Ukrainy, którzy, jak wynika z badań potencjału ruchu lotniczego, stanowią podstawowe zaplecze rozwoju ponad standardowy obszar oddziaływania Portu - czytamy w oficjalnym uzasadnieniu wyboru Wizz Aira.

Czteroletnia umowa Lublina z Wizz Airem wydaje się w tej chwili stosunkowo tania, ale z oceną należy wstrzymać się do ujawnienia ostatecznej kwoty, na którą będzie opiewał kontrakt.

Według szacunkowej wartości Lublin będzie płacił 103,5 tys. euro (ok. 420 tys. zł) rocznie przy 20 połączeniach Wizz Aira tygodniowo po uruchomieniu bazy. Kontrakt województwa podkarpackiego z Ryanairem ma wartość 7,5 mln zł rocznie, a przewoźnik obsługuje obecnie 24 połączenia tygodniowo z Rzeszowa.

Z kolei samorząd kujawsko-pomorski płaci Ryanairowi za promocję 15,35 mln zł przez trzy lata. To ok. 5,1 mln zł rocznie. Przewoźnik utrzymuje z Bydgoszczy obecnie 17 lotów tygodniowo. Kontrakty te różnią się także tym, że o ile Podkarpacie i Kujawsko-Pomorskie płacą liniom lotniczym za promocję regionu, to w przypadku Lublina lotnisko będzie jedynie pośredniczyć w zleceniach promocyjnych zarówno samorządu, jak i innych podmiotów.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_64d20 2015-05-16 11:28   
gość_64d20 - Profil gość_64d20
Skandynawia w całości nie przekracza średniej ceny za bilet 79zł więc co w tym dziwnego?
gość_f5ff9 2015-05-16 11:21   
gość_f5ff9 - Profil gość_f5ff9
p1k2 Do Oslo na początku latało jeszcze mniej osób, ceny biletów też były niskie, a jak teraz się rozkręciło to połączenie? Na tyle, że został dodany kolejny rejs, także chyba nie ma powodów do zmartwień.
p1k2 2015-05-16 09:26   
p1k2 - Profil p1k2
Biorąc pod uwagę, że prawie wszystkie bilety szły po 39 zł, a sprzedaż zaczęła się we wrześniu, to wcale bym nie powiedział, że to wygląda tak obiecująco skoro LF wynosi niecałe 75 %. Pojawia się pytanie ile wynosiłby przy cenach 3-4 razy wyższych, a więc zbliżonych do progu rentowności? 30%? Widać poza tym, że początkowe trzy rotacje na tydzień by nie wypaliły na tym kierunku.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy