5 pytań do... Luki Rojšeka (Adria Airways)

Tomasz Wyszyński - Profil Tomasz Wyszyński
02 kwietnia 2015 15:40
28 komentarzy
Paryż był drugim kierunkiem rozważanym przez Adria Airways przy uruchomieniu bazy w Łodzi. Ostatecznie decyzja padła na Amsterdam. Przewoźnik na razie nie wejdzie na inne polskie lotniska - mówi Luka Rojšek, szef siatki połączeń Adria Airways.
Reklama

Nasz wywiad z cyklu "5 pytań do..." przeprowadziliśmy na pokładzie bombardiera CRJ900 linii Adria Airways w trakcie inauguracyjnego lotu z Łodzi do Amsterdamu. Z Luką Rojšekiem rozmawiał reporter Pasazer.com Tomasz Wyszyński.

Pasazer.com: Rozmawiamy na pokładzie inauguracyjnego lotu Adrii z Łodzi do Amsterdamu. To również pierwszy lot inaugurujący bazę Adrii w Łodzi. Dlaczego właśnie Amsterdam?

Luka Rojšek: Razem ze zwiększeniem częstotliwości Monachium do dwóch lotów dziennie rozważaliśmy dwie kolejne destynacje: Paryż i Amsterdam. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na Amsterdam. Jednakże połączenie do Paryża może zostać uruchomione w przyszłości.


Pasazer.com: W ubiegłym roku, kiedy Adria otwierała pierwsze połączenie z Łodzi słyszeliśmy informacje, że planujecie wejść na kolejne polskie lotnisko np. Rzeszów czy Bydgoszcz. Jak teraz wygląda ta sprawa?

Luka Rojšek: W najbliższym czasie nie mamy planów aby uruchamiać rejsy z innych polskich lotnisk, ale nie wykluczamy tego w przyszłości.

Pasazer.com: W trakcie pierwszego roku funkcjonowania jakie kierunki z przesiadką w Monachium najczęściej wybierali pasażerowie z Łodzi?

Luka Rojšek: Najpopularniejsze trasy to Frankfurt, Lizbona, Hannover, Hamburg, Dusseldorf, Paryż, Bruksela, Amsterdam, Wiedeń, Marsylia i Mediolan.

Pasazer.com: Samolot, który zostanie zbazowany w Łodzi otrzymał nazwę "Łódź”. Czy to tradycja w linii nazywać samoloty od miasta, w którym są zbazowane?

Luka Rojšek: Samolot CRJ700 nazwany "Łódź" będzie dostarczony do Łodzi 11 kwietnia. To będzie jedyna taka maszyna w naszej flocie. Poza tym mamy w tym roku w naszej flocie będziemy mieć: 6 maszyn CRJ900, trzy A319, jednego A320 i jednego CRJ200. To pierwszy raz, kiedy nazywamy samolot nazwą miasta, w którym stacjonuje.

Pasazer.com: Od 29 marca na trasie Łódź-Amsterdam obowiązuje umowa interline pomiędzy Adrią i KLM. Ile kierunków jest dostępnych na tej zasadzie? Kiedy możemy spodziewać się umowy codeshare?

Luka Rojšek:
Umowa interline pomiędzy Adrią i KLM dostępna jest na trasie pomiędzy Łodzią i Amsterdamem od pierwszego lotu. Jest to także poszerzona wersja interline, czyli SPA (Special Prorate Agreement). Przy czasie przesiadki do czterech godzin pasażerowie mają dostępne 55 kierunków KLM z Amsterdamu, a 65 łącznie od wszystkich przewoźników. Przy dłuższym czasie przesiadki tzn. do 12 godzin dostępnych jest 79 kierunków linii KLM oraz 90 łącznie z pozostałymi przewoźnikami. Umowa codeshare jest opcją rozważaną na przyszłość.

Natomiast podróżując z Łodzi przez Monachium przy czasie przesiadki do czterech godzin możemy skorzystać z 80 połączeń Lufthansy oraz innych przewoźników. Dużo więcej przesiadek dostępnych jest przy dłuższym czasie oczekiwania w Monachium.

Rozmawiał Tomasz Wyszyński
fot. Tomasz Wyszyński

Wywiad autoryzowany

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gucio 2015-04-11 01:11   
gucio - Profil gucio
@prezesik LOT nie powinien latać z LCJ, bo w żaden sposób mu się to nie opłaca (i nigdy nie będzie), ale tak samo jak nie powinien latać z LCJ, nie powinien blokować (dzięki umowom rządowym) Turkisha i nie powinien brać kasy z budżetu na utrzymywanie swojego jestestwa. Problem polega na takim paradoksie, który jest sztucznie utrzymywany, że LO powinno na siebie zarabiać i dlatego nie otwiera i nie utrzymuje po schedzie (patrz BZG) nierentownych tras (a taki Kiszyniów cudem dało się od ELO przejąć), ale nie ma problemu z 10 q400 rdzewiejącymi za naszą kasę na płycie, jednocześnie leasingując ptaszki Small Planets.
gość_5bde7 2015-04-08 16:01   
gość_5bde7 - Profil gość_5bde7
gość53e59 - faktycznie poranny MUC odwołany, a AMS czekał na zastępstwo (AAN) i poleciał opóźniony (zresztą dziś AMS też mocno opóźniony z WAW - więc dziś każdy lot z Polski opóźniony, bo poza Łodzią i Warszawą Amsterdamu nie ma), ale wieczorny MUC już poleciał na Vesnie (AAV) po naprawie.
gość_53e59 2015-04-08 14:15   
gość_53e59 - Profil gość_53e59
Rano Muc nie polecial prawdopodobnie z powodu awarii.Z Ljubliany przylecialAAN zeby obsluzyc Ams i prawdopodobnie wieczorny Muc.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama