W czołówce największych lotnisk bez zmian
Atlanta, Pekin i Londyn-Heathrow utrzymały czołowe pozycje w rankingu lotnisk z największym ruchem lotniczym w 2014 r. Dystans do czołówki szybko nadrabiają Tokio-Haneda, Los Angeles i Dubaj, który jest też portem lotniczym o największym ruchu międzynarodowym.
Reklama
Jak wynika ze wstępnego podsumowania 2014 r. organizacji Airports Council International (ACI World), ruch na całym świecie wzrósł w ubiegłym roku o 5,1 proc. Liczba pasażerów podróżujących na trasach międzynarodowych zwiększyła się o 6 proc. Średnio na samolot przypada coraz więcej pasażerów, bo liczba operacji wzrosła jedynie o 1 proc.
fot. Sean McMains (Flickr.com/CC)
fot. Dominik Sipinski
fot. Heathrow Airports Limited
fot. TAV Airports
fot. Dubai Airports
Dane obejmują 1095 lotnisk na całym świecie. ACI World latem opublikuje ostateczne wyniki podsumowujące ponad 1800 portów lotniczych.
1. Atlanta
.jpg)
Lotnisko w amerykańskim stanie Georgia utrzymało pozycję światowego lidera w 2014 r. Atlanta obsłużyła 96,2 mln pasażerów w ubiegłym roku. To wzrost o 1,9 proc. Amerykański port lotniczy ma wciąż bardzo dużą przewagę - oprawia ponad 10 mln pasażerów więcej niż drugi w rankingu rywal. Atlanta spadła jednak na drugą pozycję pod względem liczby operacji - było ich 868 tys., czyli o 4,7 proc. mniej niż rok wcześniej.
2. Pekin

Lotnisko w stolicy Chin również jest niezagrożone na swojej pozycji. W 2014 r. odprawiło 86,1 mln pasażerów, co stanowiło o 2,9 proc. więcej niż w 2013 r. Przewaga Pekinu nad kolejnym portem lotniczym to niemal 13 mln osób. Pekin może jednak znacząco zwiększyć ruch po budowie nowego portu lotniczego w tym mieście, choć przynajmniej na początku funkcjonować będą wtedy dwa lotniska.
3. Londyn-Heathrow

Największe europejskie lotnisko obsłużyło w 2014 r. 73,4 mln pasażerów. Jego pozycja jest jednak zagrożona, bo kolejny port lotniczy odprawia tylko o 600 tys. pasażerów mniej. Londyn-Heathrow rozwija się stosunkowo wolno - tylko o 1,4 proc. w ubiegłym roku. Dużym problemem tego lotniska jest brak wolnej przepustowości.
4. Tokio-Haneda
Główne lotnisko międzynarodowe w stolicy Japonii obsłużyło w 2014 r. 72,8 mln pasażerów, co stanowiło wzrost aż o 5,8 proc. Port lotniczy szybko zbliża się do pozycji Londynu-Heathrow, ale tuż za nim są już kolejni rywale.
5. Los Angeles
Port lotniczy w Mieście Aniołów obsłużył rok temu 70,7 mln podróżnych. To wzrost o 6,0 proc. Los Angeles awansowało z szóstej na piątą pozycję.
6. Dubaj
Lotnisko w Dubaju jest najszybciej rozwijającym się w światowej czołówce. W 2014 r. odprawiono na nim 70,5 mln pasażerów, o 6,1 proc. więcej niż rok wcześniej. Dubaj stał się też najbardziej ruchliwym lotniskiem międzynarodowym - niemal wszyscy pasażerowie podróżujący z i do tego portu lotniczego korzystają z połączeń międzynarodowych.
7. Chicago
Port lotniczy w stanie Illinois spadł z piątej na siódmą pozycję. Choć zanotował wzrost o 4,4 proc. do poziomu 70,0 mln pasażerów, dynamika była niższa niż w Los Angeles i Dubaju. Chicago zostało jednak liderem w liczbie operacji po wyprzedzeniu Atlanty. Było ich w 2014 r. 882 tys. - o 0,2 proc. mniej niż rok wcześniej.
8. Paryż-Charles de Gaulle
Najbardziej ruchliwym lotniskiem na kontynencie europejskim był w ubiegłym roku główny port lotniczy w Paryżu. Odprawiono tam 63,8 mln pasażerów - o 2,8 proc. więcej niż rok wcześniej.
9. Dallas-Fort Worth
Port lotniczy w Teksasie obsłużył w 2014 r. 63,5 mln pasażerów - o 5,1 proc. więcej niż w 2013 r. Pod względem liczby operacji lotnisko zajęło trzecie miejsce na świecie z wynikiem 680 tys. (wzrost o 0,3 proc.).
10. Hong Kong
Czołową dziesiątkę zamknęło w 2014 r. lotnisko w Hong Kongu. Obsłużyło ono 63,1 mln podróżnych, co stanowiło wzrost o 6,0 proc. rok do roku.
Największe spadki wśród liderów
W czołowej trzydziestce lotnisk tylko dwa zanotowały spadek liczby pasażerów w 2014 r. W Dżakarcie (12. miejsce na świecie) ubyło ich 4,8 proc. do poziomu 57,0 mln. Z kolei Bangkok (22. miejsce), który odprawił 46,4 mln pasażerów, zanotował spadek aż o 9,6 proc.
Największe wzrosty
.jpg)
Z kolei najszybciej wśród największych lotnisk świata pasażerów zyskiwały porty lotnicze w: Stambule (13. miejsce, 56,8 mln) - 10,7 proc. wzrostu, Seulu (23. miejsce, 45,7 mln) - 9,6 proc. i Szanghaju (19. miejsce, 51,6 mln) - 9,5 proc.
Operacje lotnicze
Pod względem liczby operacji lotniczych zdecydowanie dominują lotniska amerykańskie. Wynika to ze stosunkowo większej liczby lotów obsługiwanych małymi samolotami niż w innych rejonach świata. Pierwsza piątka to: Chicago, Atlanta, Dallas-Fort Worth, Los Angeles i jedyny reprezentant innego kontynentu - Pekin. W czołowej dziesiątce są jeszcze: Denver, Charlotte, Las Vegas, Houston i Londyn-Heathrow. Największy wzrost liczby operacji (o 8,3 proc.) zanotował Szanghaj, a największy spadek Detroit (o 7,8 proc.).
Ruch międzynarodowy
.jpg)
Pod względem ruchu międzynarodowego liderem w ubiegłym roku było lotnisku w Dubaju (69,9 mln pasażerów, wzrost o 6,2 proc.). Na kolejnych miejscach znalazły się porty lotnicze w: Londynie-Heathrow, Hong Kongu, Paryżu-Charles de Gaulle, Amsterdamie, Singapurze, Frankfurcie, Seulu, Stambule i Bangkoku. Lotniska amerykańskie oferują znacznie większy udział lotów krajowych - największym pod względem ruchu międzynarodowego był port w Nowym Jorku-JFK (17. miejsce ogółem).