Rusza kurs dla kandydatów na kontrolerów

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
30 marca 2015 11:53
1 komentarz
Grupa 27 kandydatów na kontrolerów ruchu lotniczego rozpoczęłą dziś (30.3) kurs podstawowy, otwierający drogę do uzyskania licencji kontrolera ruchu lotniczego. Kurs potrwa ok. 20-22 miesięcy.
Reklama

Kandydaci przeszli pierwszy w tym roku nabór przeprowadzony zgodnie z opracowanym w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej długoletnim planem szkoleń na lata 2015-2019.

Szkolenia odbywać się będą w Ośrodku Szkolenia Personelu Służb Ruchu Lotniczego Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej w Warszawie oraz jednostkach terenowych. Wprowadzane w tym roku zmiany w systemie szkolenia, takie jak intensyfikacja programu, optymalne wykorzystanie kadry szkoleniowej oraz stworzenie nowoczesnej bazy symulatorowej przyspieszą czas szkolenia kandydatów do uzyskania licencji KRL do około 20-22 miesięcy.

W całym 2015 roku w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej szkolić się będzie blisko 200 kandydatów na kontrolera ruchu lotniczego.
Słuchacze rozpoczynający dziś kurs mają przed sobą kilkanaście miesięcy szkolenia teoretycznego i praktycznego, w trakcie którego każdy kolejny etap zdobywania wiedzy i umiejętności kończy się egzaminem. Standardowy harmonogram szkolenia obejmuje w ramach szkolenia wstępnego:
  • szkolenie teoretyczne - kurs podstawowy BASIC (12 - 13 tygodni);
  • sesja egzaminacyjna - teoretyczna (2 tygodnie);
  • szkolenie teoretyczne - kurs w zakresie uprawnienia RATING (6 - 7 tygodni);
  • sesja egzaminacyjna - teoretyczna (2 tygodnie);
  • szkolenie praktyczne - symulatorowe - kurs w zakresie uprawnienia RATING (5-5,5 miesiąca)
  • egzamin praktyczny przed Lotniczą Komisją Egzaminacyjną do uzyskania licencji praktykanta-kontrolera ruchu lotniczego (S-ATCL Student-Air Traffic Controller Licence).
A w ramach szkolenia na docelowym miejscu pracy:
  • szkolenie praktyczne w jednostce (OJT – On-the-Job Training) na stanowisku operacyjnym – (9-10 miesięcy);
  • egzamin praktyczny przed Lotniczą Komisją Egzaminacyjną do uzyskania licencji kontrolera ruchu lotniczego (ATCL Air Traffic Controller Licence).
Aktualnie w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej w ramach szkolenia wstępnego szkoli się już 53 kandydatów na kontrolera ruchu lotniczego, wyłonionych w poprzednich naborach. Ponadto do uzyskania licencji kontrolera ruchu lotniczego przygotowuje się 47 praktykantów, posiadających licencję S-ATCL.

Po przeprowadzeniu wszystkich planowanych na rok 2015 naborów, w ramach których wyłonionych zostanie około 80 nowych słuchaczy, pod koniec 2015 r. w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej ma kształcić się blisko 200 kandydatów na kontrolerów ruchu lotniczego. Kolejny nabór planowany jest w kwietniu.
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_45f70 2015-04-29 22:14   
gość_45f70 - Profil gość_45f70
po co tam tyle osób ? wszędzie redukcje , komputeryzacja , eurocontrol ... to po prostu nie jest logiczne , a pensje i oczekiwania ....pod sufit , kolejna partia roszczeniowych zwiadowców
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama