EASA rekomenduje dwie osoby w kokpicie

29 marca 2015 16:38
5 komentarzy
Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) wydała w piątek wieczorem (27.3) nową rekomendację dotyczącą osób uprawnionych do przebywania w kokpicie samolotu. Jest ona skierowana do operatorów oraz władz lotniczych krajów członkowskich EASA.
Reklama
Powodem wydania rekomendacji jest ostatnia katastrofa airbusa A320 linii Germanwings, który podczas przelotu na trasie z Barcelony do Dusseldorfu rozbił się we francuskich Alpach. Na pokładzie samolotu znajdowało się 150 osób, w tym sześciu członków załogi. Wszyscy zginęli w katastrofie. Przyczyną katastrofy najprawdopodobniej było celowe skierowanie maszyny w kierunku ziemi przez pierwszego oficera, który zamknął się w kokpicie po wyjściu kapitana lotu.

- Na podstawie informacji dotyczących wypadku lotu 4U9525 EASA rekomenduje, aby po przeprowadzeniu analizy ryzyka przez operatorów lotniczych rozważyć wprowadzenie obowiązku przebywania w kokpicie co najmniej dwóch członków załogi przez cały czas trwania lotu. Agencja dopuszcza również zastosowane innych równoważnych środków zmierzających do zmniejszenia poziomu ryzyka, które powinno zostać określone podczas przeprowadzonej analizy ryzyka przez operatora. Każde dodatkowe zagrożenie, które może pojawić się w związku z wprowadzeniem nowych procedur powinno również zostać wzięte pod uwagę - możemy przeczytać w oświadczeniu europejskiej agencji.

Pełny tekst biuletynu/rekomendacji dostępny jest w języku angielskim na stronie internetowej EASA.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_5ad99 2015-03-30 09:24   
gość_5ad99 - Profil gość_5ad99
Pamiętam jak po 9/11 konieczne stało się zamontowanie nieforsowalnych drzwi do kokpitu. Miały one za zadanie wykluczyć możliwość wejścia osób potencjalnie niebezpiecznych.Stało się coś co zupełnie zaprzeczyło tej idei. Dziś zastanawiam się czy te 149 osób zabitych nie jest ceną zbyt wysoką tego rozwiązania, czy nie lepiej byłoby gdyby te 14 lat temu wymyślono inne rozwiązanie. A jeśli nie wtedy, to może teraz. Zasada 2 osób w kokpicie ma sie ni jak do bezpieczeństwa. Przecież już dziś jeśli na pokładzie jest awanturujący się pasażer, często pilot do niego wychodzi. I co? Stewka ma w tenczas czmychać do kokpitu bo inaczej on nie bedzie mógl wyjść? Co jeśli na pokładzie pojawi sie pożar? I tylko piloci pozostaną świadomi. Czy wówczas mają tak długo lecieć aż pożar zniszczy całą elektronikę dlatego że procedura nie zezwoli na wyjście żadnemu z nich?
gość_5ad99 2015-03-30 09:24   
gość_5ad99 - Profil gość_5ad99
Moim zdaniem powinno się wycofać z pomysłu pancernych drzwi do kokpitu. Są inne metody by w kabinie pilotów było bezpiecznie. Wprowadzanie zasady min 2 osoby kokpicie jest dup... pomysłem. Przecież może się zdarzyć że zamknie się tam 2 szaleńców. Albo jeden nieszczęsliwie zakochany, który będzie chciał swoje NIESZCZĘŚCIE pokazać tej osobie z bliska. Poza tym jest to podważenie zaufania załogi pilotującej samolot do siebie. Jak i zaufania do pilotów, przecież od prawie 100 lat pasażerowie powierzają swoje bezpieczeństwo pilotom. Teraz próbuje się to podważyć...
adam7691 2015-03-30 00:41   
adam7691 - Profil adam7691
Przypomina mi się wypowiedź znajomego pilota:
"w przyszłosci w kabinie będzie tylko jeden pilot i pies, pilot po to, aby karmić psa, a pies po to żeby nie pozwolił pilotowi dotykać czegokolwiek", myślałem raczej o takim "psie, a przeszkolenie ... nie chodzi o umiejętność pilotowania (w pełnym tego słowa znaczeniu), raczej o umiejętnosć utrzymania samolotu na okreslonym pułapie i kierunku, do czasu gdy drugi pilot wróci do kabiny (np.: po zasłabnięciu pierwszego),
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy