Już 20 lotnisk neutralnych dla środowiska

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
27 marca 2015 13:42
1 komentarz
Antalya, Rzym-Fiumicino i Wenecja-Marko Polo to kolejne lotniska, które otrzymały certyfikat poziomu 3+ Neutralność w ramach programu Airport Carbon Accreditation od ACI World. Oznacza to, że działalność tych lotnisk jest neutralna dla środowiska pod kątem emisji gazów cieplarnianych.
Reklama

Na całym świecie jest już 20 lotnisk z certyfikatem poziomu 3+ Neutralność w programie Airport Carbon Accreditation.

Żeby otrzymać ten certyfikat, lotniska muszą nie tylko wdrożyć procedury prowadzące do minimalizacji emisji gazów cieplarnianych, ale także prowadzić program offsetu. Najpopularniejszym takim działaniem jest sadzenie drzew pochłaniających proporcjonalną ilość dwutlenku węgla.

Lotniska z akredytacją poziomu 3+ Neutralność to: Rzym-Fiumicino, Oslo-Gardermoen, Trondheim, Eindhoven, Antalya, Wenecja, Amsterdam, Mediolan-Malpensa i -Linate, Sztokholm-Arlanda i -Bromma, Umea, Goteborg, Are Ostersund, Malmo, Lulea, Ronneby, Visby, Kiruna i Ankara. Łącznie obsługują one 13,6 proc. pasażerów podróżujących przez Europę.

Poza nowymi lotniskami certyfikowanymi na poziomie 3+, duże postępy zanotowano na wszystkich kontynentach. W rejonie Azji i Oceanii najważniejszą zmianą było dołączenie do programu obydwu lotnisk w Dubaju. Już wcześniej certyfikację (obecnie na poziomie 1) zdobyło lotnisko w Abu Zabi.

W Ameryce Północnej w ciągu pół roku od startu programu na tym kontynencie dołączyło do niego 6 lotnisk.

W programie Airport Carbon Accreditation uczestniczy obecnie 121 lotnisk z całego świata. Zdecydowana większość (90) to lotniska europejskie. Łącznie lotniska te obsługują 1,67 mld pasażerów rocznie, czyli 26,5 proc. całego światowego ruchu lotniczego.

Jedynym polskim lotniskiem uczestniczącym w programie Airport Carbon Accreditation jest Lotnisko Chopina. Obecnie jest ono na poziomie 1 - Mapowanie. Na tym etapie lotnisko jest zobowiązane do sporządzenia dokumentacji dotyczącej emisji gazów cieplarnianych.

W ciągu najbliższych miesięcy do programu Airport Carbon Accreditation dołączyć mają lotniska: Denver, San Francisco, Libreville, Abidżan, Galapagos i Quito.
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_9ef86 2015-03-27 13:51   
gość_9ef86 - Profil gość_9ef86
Nic więcej jak kolejna bzdura i wyciąganie kasy dla kolejnego dyplomu na ścianę. Wpływ na środowisko taki jak EU ETS w lotnictwie...
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama