Władze Krymu chcą stworzyć linię lotniczą
Władze Krymu chcą uruchomić linię lotniczą, która połączy kontrolowany przez Moskwę, ale będący częścią Ukrainy półwysep z Rosją. Jak donosi agencja AFP, przewoźnik miałby mieć flotę sześciu samolotów i latać do 14 miast. Pomysł stworzenia linii wyszedł od firmy UAC.
Reklama
Po aneksji Półwyspu Krymskiego przez Rosję i przyłączeniu go do tego kraju w wyniku nieuznawanego przez społeczność międzynarodową referendum region ten stracił połączenia lotnicze ze światem. Obecnie na lotnisko w Symferopolu można dolecieć jedynie z Rosji.
Połączenia na Krym wykonują m.in. Ural Airlines (z Biełgorodu, Jekaterynburga, Krasnodaru, Moskwy-Domodiedowa, Niżnego Nowogrodu, Samary i Sankt Petersburga), Donavia (z Krasnodaru i Rostowa nad Donem), Transaero (z Moskwy-Wnukowa i Domodiedowa oraz z Sankt Petersburga) i Aerofłot (z Moskwy-Szeremetiewo).
Władze pogrążonego w kryzysie gospodarczym Krymu starają się ratować turystykę, która przed rosyjską aneksją była jednym z głównych źródeł dochodu dla tego półwyspu. Obecnie na Krym przyjeżdżają jedynie turyści z Rosji, ale ci w wyniku recesji mają coraz mniej pieniędzy.
Nowa krymska linia lotnicza ma poprawić dostępność lotniczą tego półwyspu. Z pomysłem stworzenia takiego przewoźnika wyszedł rosyjski producent samolotów UAC, a władze Krymu przychyliły się do tej idei.
Zgodnie z planami, o których informuje AFP, flota linii miałaby składać się z sześciu rosyjskich suchojów SSJ100 produkowanych przez UAC. W siatce połączeń znalazłoby się ok. 14 miast.
Władze Krymu planują wydać na uruchomienie przewoźnika niemal 1,5 mld rubli (po obecnym kursie to niecałe 100 mln zł). Docelowo siatka połączeń ma objąć 36 miast. Linia miałaby ruszyć w 2016 r. i już w pierwszym roku działania przewieźć niemal 500 tys. pasażerów.
fot. Dominik Sipinski