ERA popiera rozbudowę Heathrow

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
23 marca 2015 09:56
1 komentarz
Jeśli lotnisko Heathrow nie zostanie szybko rozbudowane, najwięcej stracą europejscy przewoźnicy regionalni. To właśnie dla tras obsługiwanych małymi samolotami najszybciej zabraknie miejsca - przestrzega Stowarzyszenie Europejskich Regionalnych Linii Lotniczych (ERA).
Reklama

ERA podkreśla w oświadczeniu prasowym, że niezależne badania zwracają uwagę na problem braku przepustowości lotnisk zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Europie kontynentalnej. Jednak najpilniej rozbudowane powinno zostać lotnisko Londyn-Heathrow.

Obecne wykorzystanie Heathrow zbliża się już do 100 proc., co oznacza, że linie mogą otwierać nowe połączenia jedynie w miejsce innych. Taka sytuacja jest wysoce niekorzystna dla regionalnych linii lotniczych. Badania pokazują, jak twierdzi ERA, że to właśnie loty obsługiwane najmniejszymi samolotami, w tym przez linie regionalne dla dużych przewoźników, jako pierwsze są kasowane z uwagi na brak przepustowości.

Taka sytuacja, przestrzega jednak ERA, to nie tylko problem dla zatłoczonych hubów. Gorsza sytuacja regionalnych linii lotniczych odbije się na całym europejskim lotnictwie.

- Te lotniska potrzebują decyzji, które umożliwia ich wzrost i rozwój, a nie utrudnią je. Działania muszą zostać zainicjowane na poziomie UE, jak również w poszczególnych krajach, by sprostać temu poważnemu problemowi. ERA wzywa do opracowania europejskiego planu rozbudowy przepustowości lotnisk, który skoncentruje się na budowie nowych dróg startowych oraz terminali - powiedział Simon McNamara, dyrektor generalny ERA.

Jak pokazują badania Eurocontrol, do 2035 r., zgodnie z obecnymi planami inwestycyjnymi, w Europie będzie brakowało przepustowości odpowiadającej dziewięciu nowym drogom startowym w największych hubach.

Ostatnie komentarze

arahja 2015-03-23 19:59   
arahja - Profil arahja
teoretycznie jeśli wybudują nowy pas na LHR, każda linia będzie mogła zacząć tam latać czy będą jakieś limity albo klucz doboru przewoźników? ktoś wie?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama