6,4 mln pasażerów na lotniskach Paryża w lutym

Mirosław Pachowicz - Profil Mirosław Pachowicz
17 marca 2015 15:29
Oba paryskie porty obsłużyły w lutym 6,4 mln podróżnych. Większa część z tej puli przypadła lotnisku Charlesa de Gaulle'a (4,4 mln, +2,8 proc.). Pozostałych - ok. 2 mln (+2,1 proc.) - odprawiło lotnisko Orly. Z grupy TAV najlepiej radziły sobie lotniska tureckie: Izmir i Gazipaşa.
Reklama

Z podsumowania lutego ruchu na obu stołecznych francuskich lotniskach wynika, iż najszybciej przyrastał on na trasach do Azji Pacyficznej (+6,8). Nieźle radziły sobie także połączenia bliskowschodnie (+5,8 proc.). Pierwszy raz od dłuższego czasu dodatnie wartości pojawiły się w statystykach lotów do Francuskich Terytoriów Zamorskich - w lutym wystąpiło w tym segmencie wyraźne, 2,5-procentowe odbicie.

Najsłabiej wypadły trasy do Afryki (-3,3 proc.) oraz Ameryki Łacińskiej (-2,4 proc.).

Nieustannie, silną pozycję zajmują połączenia europejskie. Skorzystało z nich o 4,7 proc. pasażerów więcej niż w lutym ubiegłego roku. Ruch krajowy zanotował z kolei 1,6 proc. wzrostu.

Na innych lotniskach z grupy TAV Airports (w której Aéroports de Paris posiada 38 proc. udziałów) odprawiono w sumie nieco ponad 6,6 mln osób. Najwięcej pasażerów przybyło w tureckich portach lotniczych: Gazipaşa (+35,1 proc., ok. 22,2 tys. osób), Izmirze (+6,4 proc., ok. 783,7 tys. podróżnych). Wzrost powyżej 1 procenta odnotowano także na lotnisku im. Atatürka w Stambule i w Bodrum. O 0,4 proc. przyrósł ruch w Ankarze.

Bardzo dobre wyniki osiągnęły także lotniska Macedonii (Ochryda i Skopje). Odprawiono na nich łącznie ok. 81 tys. pasażerów, czyli o 22,6 proc. więcej niż w lutym przed rokiem.

Niezłe dane pochodzą także z Zagrzebia. Z tego lotniska skorzystało w ubiegłym miesiącu łącznie ok. 142 tys. osób, czyli o 10,5 proc. więcej rok do roku.

Spore spadki odnotowano w Medynie (-11,9 proc., ponad 499,3 tys. podróżnych). Ruch zmniejszył się także w gruzińskich portach lotniczych (Tbilisi i Kutaisi), które łącznie odwiedziło ok. 96 tys. pasażerów, czyli o 5,5 proc. mniej w stosunku do ubiegłorocznego lutego.

Pod względem operacyjnym najszybciej rozwijały się lotniska w Gazipaşa (+38,6 proc.) oraz w Macedonii (+12,5).
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama