Vueling odebrał pierwszego A320 z kabiną Space Flex

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
18 marca 2015 09:30
Hiszpański Vueling odebrał pierwszego airbusa A320 wyposażonego w wygodniejszą kabinę, w której zastosowano innowacyjną koncepcję Space Flex. To także pierwszy A320, który zabierze na pokład 186 pasażerów.
Reklama

Vueling wybrał drugą wersję kabiny Space Flex (V2) dla rodziny A320 przygotowaną przez Airbusa we współpracy z firmą Zodiac Aerospace. Space Flex V2 opiera się na doświadczeniu i projekcie Space Flex V1, a także informacjach zwrotnych z rynku ze szczególnym wykorzystaniem mocnych stron obu firm w zakresie projektowania i optymalizacji kabin pasażerskich.

//www.pasazer.com/img/images/normal/a320,vueling,spaceflex,media%20(1).jpg
Nowa opcja kabiny jest szczególnie atrakcyjna dla linii lotniczych, które chcą zapewnić pełny serwis pokładowy i jednocześnie ułatwić skorzystanie z toalety z tyłu samolotu osobom o ograniczonej sprawności ruchowej (PRM), ale nie tylko. Bardziej pojemna tylna kuchnia może pozwolić na zabranie większej ilość jedzenia (na całą rotację) co pozwala przewoźnikowi skrócić czas załadunku cateringu.

Opcja Space-Flex pozwala zmaksymalizować kabinę, wykorzystując przestrzeń w samolocie, która do tej pory była nieużywana. Dla części linii lotniczych jest to opcja na zwiększenie komfortu pasażerów, natomiast wśród przewoźników LCC i czarterowych nowa opcja będzie wykorzystana w celu skonfigurowania pokładu dla większej liczby pasażerów.

Poprzez bardziej efektywne wykorzystanie tylnej części kabiny, dwóch toalet oraz przejścia zastosowano nowe rozwiązania, które mają następujące zalety:
  • uwolnienie przestrzeni dla większego komfortu pasażera;
  • dodatkowe miejsce na kolejne fotele;
  • dwie połączone toalety większe niż u konkurenta;
  • zapewnienie toalet dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej (PRM) po raz pierwszy w wąskokadłubowym samolocie. Rozwiązanie podobne do stosowanego przez Airbusa w maszynach szerokokadłubowych.
//www.pasazer.com/img/images/normal/a320,vueling,spaceflex,media%20(2).jpg
W ubiegłym toku Airbus zaoferował nowy wariant A320 mogący pomieścić 186 pasażerów czyli prawie tyle co Boeing 737-800 oraz A321 zabierający 240 pasażerów (więcej niż B737-900ER). Pierwszą linią, która wybrała tak skonfigurowane Airbusy jest właście hiszpański Vueling. Nieoficjalnie był to jeden z elementów przetargowych przy zakupie 62 nowych maszyn A320 ceo i neo. Gdyby nie ta propozycja Airbusa, to prawdopodobnie Vueling wybrałby Boeingi 737 MAX.

Projekt Airbusa uzyskał w tym roku pozytywną certyfikację przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA). Podczas certyfikacji producent musiał zapewnić europejskiego regulatora lotniczego o tym, że możliwa jest szybka ewakuacja 186 pasażerów. Zostało to osiągnięte dzięki lekkim modyfikacjom tylnych i przednich drzwi kabiny.

Obecnie flota Vuelinga składa się z 90 airbusów: pięciu A319 oraz 85 A320. Przewoźnik oczekuje na dostawę 49 airbusów: pięciu A319ceo, 10 A320ceo, 32 A320neo oraz dwóch A321ceo.

//www.pasazer.com/img/images/normal/a320,vueling,spaceflex,media%20(3).jpg
Warto dodać, że w tym roku wejdzie do użytku pierwsza wersja Space Flex. Pierwszy klientem (launch customer) zostały linie LAN i TAM (LATAM). Łącznie przewoźnicy wyposażą 101 Airbusów z rodziny A320 w nową opcję kabiny.

Fot. Airbus Media
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama