Filmy zachęciły do podróży do Budapesztu i Nowego Jorku

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
17 marca 2015 11:19
Budapeszt i Nowy Jork były dwoma miastami, które przyciągnęły podróżnych w ubiegłym dzięki związanym z tym miejscom filmom. Bazując na wyszukiwaniach użytkowników, KAYAK.pl postanowił sprawdzić, w jaki sposób hity kinowe wpłynęły na to, gdzie Polacy spędzili urlop w minionym roku.
Reklama

Wśród analizowanych filmów, największą inspiracją podróżniczą dla Polaków okazał się "Grand Budapest Hotel" Wesa Andersona. Jego akcja rozgrywa się w mitycznej krainie Zubrowka. Malowniczy świat przedstawiony przez amerykańskiego reżysera w znacznym stopniu zaintrygował polskich widzów. W ciągu dwóch tygodni od wejścia filmu na ekrany kin, zainteresowanie lotami do Budapesztu na KAYAK-u wzrosło aż o 94 proc., a za noclegami rozglądało się o 97 proc. więcej podróżnych. Niewątpliwe dekadencja dwudziestolecia międzywojennego i barwność postaci rozbudziły wyobraźnię Polaków. Jednak nie dali oni zwieść się umiejscowieniu akcji filmu w baśniowej krainie i wyruszyli na poszukiwania hotelu Budapeszt w sercu Węgier.

Kolejnym filmem, który zainspirował Polaków do dalekich podróży, był "Wielki Gatsby" w reżyserii Buza Luhrmanna. Na najnowszą ekranizację kultowej powieści Fitzgeralda z niecierpliwością czekali zarówno miłośnicy książkowej postaci tajemniczego milionera, jak i fani Leonarda DiCaprio, który wcielił się w rolę ekscentrycznego bohatera. Z analizy wyszukiwań lotów, przeprowadzonej przez KAYAK-a wynika, że po polskiej premierze filmu, przelotów do Nowego Jorku szukało 34 proc. więcej podróżnych. Tylko nieznacznie, bo o 4 proc., wzrosło natomiast zainteresowanie hotelami. Biorąc jednak pod uwagę rozmach przyjęć Gatsbiego oraz jego gościnność, nie trudno domyślić się, że większość fanów filmu miała nadzieję na nocleg w majestatycznej rezydencji.

//www.pasazer.com/img/images/normal/film,bluelagoon,kayak.jpg
Interesujący może okazać się fakt, że na polskiej publiczności wciąż duże wrażenie robi historia zmagań hobbitów i krasnoludów. Po ukazaniu się trzeciej i ostatniej już części trylogii "Hobbita", liczba wyszukiwań lotów do Nowej Zelandii na KAYAK-u wzrosła o 38 proc. Podobny wpływ na polską publiczność miały :Pingwiny z Madagaskaru". Z analiz KAYAK-a wynika, że wyprawę na afrykańską wyspę rozważało o 37 proc. więcej podróżnych niż dwa tygodnie przed zobaczeniem filmu.

Nieco mniejszy, ale wciąż warty odnotowania, wpływ na decyzje Polaków o wyborze celu podróży, miał film "Sekretne życie" Waltera Mitty. Epickie przygody z pogranicza jawy i snu rozgrywające się w fascynującej scenerii natury, zainspirowały o 27 proc. więcej podróżnych do szukania lotów na Islandię. Natomiast "Dzika droga" z Reese Witherspoon to film, który na polskich widzów zadziałał nieco inaczej. KAYAK zaobserwował 20 proc. spadek zainteresowania lotami do Kalifornii po obejrzeniu zmagań bohaterki, która nocując pod gołym niebem, pieszo przemierzyła szlak turystyczny o długości ponad 1600 km. Co ciekawe, liczba wyszukiwań hoteli w słonecznym stanie Kalifornia wzrosła jednocześnie o 32 proc. Można po tym wnioskować, że większości polskich widzów bliższa jest jednak perspektywa spędzania urlopu w zaciszu pokoju hotelowego niż na męczącej wędrówce z namiotem.

- W KAYAK-u zawsze staramy się być na bieżąco z trendami w turystyce i ciekawi nas, co inspiruje naszych klientów do podróżowania. Rozumiemy, jak ważne są dla użytkowników narzędzia służące do planowania podróży i ciągle rozszerzamy naszą ofertę, np. o funkcję Explore, która ułatwia znalezienie interesujących celów podróży w najlepszej cenie - wyjaśnia Jan Valentin, dyrektor generalny KAYAK-a w Europie.

Fot. Kayak
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama