5 zdjęć z... Salzburga

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
15 marca 2015 10:22
Salzburg to miasto nierozerwalnie związane z Wolfgangiem Amadeuszem Mozartem. Od słynnych pralin po częste koncerty - wizerunek i muzyka tego kompozytora towarzyszą turystom na każdym kroku. Ale powodów, by odwiedzić Salzburg, jest znacznie więcej.
Reklama

Salzburg jest miastem zawsze pozostającym w cieniu Wiednia, ale wcale nie oznacza to, że nie warto odwiedzić tego miasta.

Do Salzburga łatwo można dojechać z całej Austrii zachodniej oraz z południowych Niemiec. Miasto to jest doskonałym celem na jednodniowy wypad podczas zimowych lub letnich wakacji w jednym z wielu położonych w okolicy alpejskich ośrodków.

Choć Salzburg, 150-tysięczne miasto będące stolicą kraju związkowego o tej samej nazwie, słynie przede wszystkim jako miejsce urodzenia Mozarta, powodów do odwiedzin jest znacznie więcej. Świadczy o tym choćby fakt, że od 1997 r. miasto jest na Światowej Liście Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Dziś Salzburg znany jest także jako siedziba koncernu Red Bull oraz miasto festiwali i wydarzeń kulturalnych.

1. Handlowe ulice starego miasta


Wąskie uliczki starego miasta w Salzburgu pełne są dziś luksusowych butików oraz typowych austriackich kawiarni i restauracji. Choć to część miasta pełna turystów, można znaleźć tu także tradycyjne lokale, gdzie nad knedlami i dużym kuflem piwa przesiadują mieszkańcy Salzburga. Najsłynniejsza i najstarsza ze staromiejskich ulic, Getreidegasse, to także adres rodzinnego domu Mozarta - łatwo go zauważyć, gdyż o każdej porze dnia pełno przed nim turystów.

2. Mięsa, sery, słodycze


Austria słynie ze swojej tradycyjnej kuchni. Na każdym kroku w Salzburgu można natknąć się na stragany pełne lokalnie wyrabianych mięs i serów. Wędzone mięsiwa i sery o intensywnym zapachu są nieodzownym elementem wielu potraw austriackiej kuchni. Ale Salzburg to także słodkości - poza słynnymi pralinami Mozartkugeln miasto słynie także z wafli Manner, które kupić można m.in. w firmowym sklepie przy Residenzplatz.

3. Imponujące pałace i kościoły


Pośród wielu kościołów i pałaców w starej części Salzburga wyróżnia się katedra św. Ruperta oraz rezydencja arcybiskupów przy Residenzplatz. Ten duży plac jest otoczony ze wszystkich stron najciekawszymi atrakcjami turystycznymi Salzburga i dzięki temu jest obowiązkowym punktem wycieczki dla wszystkich turystów.

4. Leniwa rzeka


Salzburg na pół dzieli rzeka Salzach. Ponad 250-kilometrowa rzeka w tym mieście jest już spokojna i szeroka. Brzegi Salzach spina kilka mostów. Na lewym brzegu Salzach znajduje się stare miasto oraz twierdza salzburska. Z kolei na prawym warte odwiedzenia są barokowe pałac i ogrody Mirabell.

5. Twierdza Salzburg


Nad Salzburgiem góruje twierdza Hohensalzburg. To jeden z największych średniowiecznych zamków warownych w Europie. Twierdza jest położona na wysokości 506 m n.p.m., a jej budowa ruszyła już w XI w. Już od 1892 r. do twierdzy można wjechać kolejką.

fot. Dominik Sipinski
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama