Emirates: 106 mln euro dla polskiej gospodarki

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
11 marca 2015 10:03
10 komentarzy
Dzięki lotom linii Emirates z Warszawy do Dubaju polska gospodarka zyskała 106 mln euro. Powstały też ponad 4 tys. miejsc pracy. Przygotowany przez Emirates wspólnie z Frontier Economics raport jest odpowiedzią na zarzuty wobec arabskich linii o niszczenie rynku.
Reklama

W analizie firmy Frontier zmierzono wpływ linii Emirates na rozwój gospodarczy w Europie biorąc pod uwagę trzy kategorie: korzyści gospodarcze bezpośrednie, pośrednie i indukowane, korzyści komunikacyjne i katalizowane (stymulowane) oraz wybór konsumenta.

Według szacunków Frontier, działalność linii Emirates przy uwzględnieniu wpływu katalizowanego 220 połączeń, które oferują jako jedyny przewoźnik na danej trasie, zapewniała 85,1 tys. miejsc pracy w całej Unii Europejskiej na przełomie lat 2013 i 2014. Składają się one na 6,8 mld euro unijnego PKB.

Ponadto dzięki zakupom samolotów airbus A380, dokonanym przez przewoźnika w tym samym okresie, możliwe było utrzymanie 41 tys. miejsc pracy, co odpowiada 3,4 mld euro PKB.

Linie Emirates są jedyną linią oferująca 21 bezpośrednich lotów z Europy do Dubaju. Przewoźnik jest też jedynym na trasach do kolejnych 199 miast z przesiadką.

Na przykład z Polski jedynie liniami Emirates można dolecieć na jednym bilecie do Brisbane, Adelajdy i Durbanu. Na czterech trasach z Polski linie Emirates latają częściej niż wszyscy konkurenci razem wzięci - przynajmniej dwa razy częściej w tygodniu do Sijalkotu, a także (choć mniej niż dwukrotnie) na Phuket i do Lusaki.

Wyniki raportu potwierdziły, że linie Emirates mają istotny wkład w rozwój polskiej gospodarki, zapewniając zatrudnienie 4 120 osobom.

Raport Emirates jest odpowiedzią na coraz częstszą krytykę ze strony europejskich i amerykańskich przewoźników, a także władz. Jednym z często podnoszonych wobec linii zarzutów jest niszczenie rynku poprzez oferowanie niższych cen niż konkurenci na wielu trasach. Według krytyków, te niższe ceny wynikają z tego, że Emirates otrzymuje wsparcie rządowe. Zarzuty te nigdy nie zostały jednak potwierdzone.

- W przeszłości niektórzy konkurenci Emirates zarzucali liniom negatywny wpływ na rynek w Europie, ale analiza Frontier świadczy o czymś zgoła odmiennym. Nasze badania wykazały, że dzięki wpływowi bezpośredniemu, pośredniemu i indukowanemu działalności Emirates, a także rozwojowi sieci połączeń do miast o mniejszym znaczeniu, gospodarka UE odnotowuje znaczący wzrost - podsumował cytowany w komunikacie prasowym Dan Elliott, założyciel i dyrektor Frontier Economics.
Reklama
Tagi
emirates

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_9082f 2015-03-19 18:49   
gość_9082f - Profil gość_9082f
@gość_a153d: Oczywiście, że uwierzy. Jest tu taki jeden co łyka jak pelikan te wszystkie bajki z raportów finansowych Emirates.
gość_a153d 2015-03-19 17:45   
gość_a153d - Profil gość_a153d
czy ktos rozsadny wierzy w ten stek bzdur napisany w tym raporcie? Chyba tylko EK, ktory znowu usiluje sie pokazac jaki to jest wspanialomyslny.... Od dawna bojkotuje przewoznikow z Zatoki oraz Ryanaira, bo uwazam, ze sa najwiekszym zagrozeniem dla wolnej konkurencji w swiatowym lotnictwie. Linie z Zatoki oraz FR maja doskonalych PR-wcow, ktorzy potrafia pisac o ich cudownosci, ale nic z tego co napisali nie jest prawdziwe.
gość_4c862 2015-03-11 19:54   
gość_4c862 - Profil gość_4c862
Polska zyskała 106 mln i 4120 miejsc pracy. Z powietrza? Ktoś te pieniadze stracił i miejsca pracy rownież. Oczywiście mozna wyjsc z założenia, ze po nas choćby potop, ale dopóki nie jesteśmy samodzielni i funkcjonujemy w ramach UE to zwycięstwo moze byc pyrrusowe. Na tej zasadzie mozna napisać elaborat o tym jakie zyski osiągają Chiny i ile miejsc pracy tam powstaje, tylko jesli nie odliczy sie od tego ile przez te ich miejsca pracy fabryk zostanie zamkniętych w Europie czy Stanach, to nigdy nie bedzie to w pełni uczciwe.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama