×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Niemal 5-proc. wzrost w Europie w styczniu


Według danych ACI Europe ruch lotniczy w Europie wzrósł w styczniu br. o 4,8 proc. rok do roku. Po raz pierwszy od 2009 r. szybszy wzrost zanotowano na lotniskach w Unii Europejskiej niż poza wspólnotą. Dane nie obejmują jednak wszystkich portów lotniczych.


ACI Europe zbiera dane dotyczące 201 lotnisk wchodzących w skład tej organizacji. Razem obsługują one ok. 88 proc. europejskiego ruchu lotniczego. 

Jak wynika z tych danych, w styczniu na lotniskach w UE odprawiono o 5,1 proc. więcej pasażerów niż rok wcześniej. Poza wspólnotą dynamika wzrostu wyniosła 3,8 proc. Liczba operacji łącznie wzrosła o 1,1 proc., a ruch cargo zmalał o 0,5 proc. Za tę ujemną dynamikę segmentu cargo odpowiadały przede wszystkim lotniska spoza UE (-5,3 proc.).

- Ruch lotniczy na lotniskach w UE nadal rośnie szybciej niż wskaźniki makroekonomiczne. Nadal obserwujemy jednak istotne różnice pomiędzy rynkami krajowymi. Dwucyfrowy wzrost zanotowały Grecja, Portugalia, Irlandia, Rumunia, Węgry i Belgia, z kolei w Austrii, Słowenii i Finlandii mieliśmy do czynienia ze spadkami. Poza UE duży wpływ na spowolnienie dynamiki miał konflikt na Ukrainie oraz recesja w Rosji - ocenił cytowany w komunikacie prasowym Oliver Jankovec, dyrektor generalny ACI Europe. 

Jankovec zauważył, że negatywny wpływ na rynek lotniczy w tym roku może mieć brak porozumienia co do restrukturyzacji greckiego długu, spirala deflacyjna oraz rosnące napięcia międzynarodowe. Z kolei pozytywnymi sygnałami są niskie ceny ropy naftowej, poprawiające się nastroje konsumenckie oraz dobre sygnały z rynku pracy. 

Wśród lotnisk członkowskich ACI Europe w poszczególnych kategoriach wielkości największe wzrosty notowały lotniska:
  • powyżej 25 mln pasażerów rocznie: Madryt (9,8 proc.);
  • 10-25 mln: Ateny (28,1 proc.);
  • 5-10 mln: Mediolan-Bergamo (21,2 proc.);
  • do 5 mln: Chania (103,9 proc.).
fot. okładka Luigi Sera (Flickr.com/CC)gość_67d4d - Profil
gość_67d4d
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie