IAG: 8 proc. pasażerów więcej w lutym

Mirosław Pachowicz - Profil Mirosław Pachowicz
06 marca 2015 13:29
W lutym br. linie z grupy IAG przewiozły łącznie 5,09 mln pasażerów. To o 8 proc. więcej niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Ruch mierzony wskaźnikiem RPK wzrósł o 5,5 proc., a oferowanie w ASK o 4,3 proc.
Reklama

Najwięcej pasażerów - 2,32 mln - przewieziono na trasach europejskich (+10,3 proc.), choć spadło na nich wypełnienie samolotów (o 0,8 pkt proc. do poziomu 72 proc.).

Dobrze radziły sobie także trasy krajowe (wewnątrz Wielkiej Brytanii, Włoch i Hiszpanii). Skorzystało z nich łącznie 1,35 mln osób, czyli o 10,3 proc. więcej niż w lutym 2014 r. Współczynnik LF (load factor) na tych rejsach wzrósł o 0,2 pkt proc. (74,5 proc.).

Największy wzrost odnotowano na lotach do Ameryki Łacińskiej i w rejon Karaibów - 11,2 proc. W tamte regiony świata poleciało 347 tys. pasażerów, przy jednoczesnym wysokim średnim wypełnieniu maszyn rzędu 81,8 proc. (+1,5 pkt proc.). Duży, dwucyfrowy wzrost odnotowano także na kierunkach do Azji Pacyficznej: +10,8 proc.

Spadki pojawiły się jedynie na trasach do Afryki i Azji Południowej oraz na Bliski Wschód. Przewieziono tam 400 tys. pasażerów, czyli o 5,2 proc. mniej niż w drugim miesiącu przeszłego roku.

Linie grupy chwalą się dobrymi wynikami przewozowymi w segmencie premium. W lutym 2015 skorzystało z niego o 2,8 proc. więcej podróżnych niż dwanaście miesięcy wcześniej. W następnym okresie wartość ta ma jeszcze wzrastać dzięki modyfikacji programu lojalnościowego dla małych i średnich przedsiębiorców. British Airways dąży bowiem do kompatybilności swojego "On Business" z analogicznymi programami American Airlines i Iberii. Umożliwi to dostęp do usług wszystkich trzech partnerów i korzystanie z szeregu preferencyjnych warunków we wszystkich liniach na wspólnych i jednolitych zasadach.

Ponadto, jak dowiadujemy się z oświadczenia prasowego, linie Iberia i Iberia Express zostały najbardziej punktualnymi przewoźnikami na świecie wedle rankingu FlightStats. Zanotowały odpowiednio: 92,72 i 96,34 proc. lotów na czas.

W ubiegłym miesiącu zupełną nowość wprowadził także Vueling. Na lotnisku w Barcelonie - głównym hubie przewoźnika - możliwa jest już samodzielna odprawa bagażu przez pasażerów.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama