Qatar Airways nie wykluczają dalszych przejęć

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
04 marca 2015 13:43
Linie Qatar Airways są zainteresowane zwiększeniem udziału w IAG, zakupem akcji w linii IndiGo i nie wykluczają kolejnych przejęć. Jednak katarska linia może zainwestować jedynie w spółki, które już teraz są dochodowe i nie będą wymagały restrukturyzacji.
Reklama

- Zawsze będziemy szukać złotych transakcji, a nie takich, które są złomem. Jesteśmy zainteresowani kolejnymi akwizycjami w inne linie lotnicze, ale jedynie w te, które nie będą czerpać z naszych środków w celu restrukturyzacji - powiedział w Berlinie podczas targów turystycznych ITB Akbar Al Baker, prezes linii Qatar Airways.

Al Baker jednoznacznie wykluczył zainteresowanie przewoźnika takimi liniami, które w chwili obecnej nie są dochodowe. Podkreślił, że Qatar Airways mogą zainwestować jedynie w te, które już teraz są dobrze zarządzane. Dzięki kapitałowi katarskiej linii rozwój tych spółek mógłby przyspieszyć. Na pewno Qatar Airways nie będą finansować procesów naprawczych.

Qatar Airways pod koniec stycznia poinformowały o pozyskaniu 9,99 proc. akcji koncernu IAG, do którego należą British Airways, Iberia i Vueling. Dzięki temu katarska linia stała się największym jednostkowym udziałowcem IAG-u.


Al Baker podkreślił, że to partnerstwo daje bardzo wiele synergii i nie wykluczył, że w przyszłości Qatar Airways będą chciały zwiększyć stopniowo zaangażowanie w IAG. Ocenił, że to najlepiej zarządzany koncern lotniczy na świecie. IAG w 2014 r. zanotował ponad miliard euro zysku netto.

Równocześnie szef Qatar Airways zaznaczył w rozmowie z reporterem Pasazer.com, że jego spółka nie bierze udziału w negocjacjach dotyczących przejęcia Aer Lingus przez IAG, więc nie komentuje tego procesu.

Wśród potencjalnych linii, którymi Qatar Airways mogą być zainteresowane, Al Baker wymienił IndiGo.

- W Indiach jest tylko jedna linia, która jest dobrze zarządzana - to IndiGo. Jeśli mielibyśmy szansę zakupu części akcji tej linii, chętnie byśmy to zrobili - podkreślił Al Baker.

fot. Dominik Sipinski
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama