×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Spółka Schiphol Group poprawiła wyniki


Spółka Schiphol Group, zarządzająca m.in. lotniskiem w Amsterdamie, zanotowała w 2014 r. 272 mln euro zysku netto. To wzrost o niemal 20 proc. rok do roku. Dzięki zyskom lotniskom zamierza kontynuować inwestycje, a także obniżyć opłaty lotniskowe.


W 2014 r. Schiphol Group zwiększyła przychody o 8,1 proc. do 1,47 mld euro. Koszty operacyjne wzrosły o 5,1 proc. EBITDA za 2014 r. osiągnęła 635 mln euro, co stanowiło wzrost o 11,3 proc. 

Wynikały m.in. ze zwiększonego ruchu. W 2014 r. w całej grupie Schiphol (lotniska w Amsterdamie, Rotterdamie i Eindhoven) liczba pasażerów wzrosła o 5,3 proc. do 60,6 mln. W samym Amsterdamie odprawiono 55 mln podróżnych. Liczba operacji lotniczych wzrosła o 3,3 proc. do ponad 484 tys., a ładunki cargo wzrosły o 6,7 proc. do 1,6 mln ton. 

Dobre wyniki pozwalają spółce Schiphol na kontynuację polityki inwestycji i obniżek opłat lotniskowych. 

Już od 1 kwietnia br. stawki opłat lotniskowych spadną o ok. 7 proc. Od kwietnia 2016 r. lotnisko planuje kolejną obniżkę, która przyniesie ulgę liniom na łącznie 35 mln euro. Te zmiany są również wymuszone holenderskim prawem.

- Rosnąca konkurencja zmusza nas do bycia czujnym i inwestowania w jakość i przepustowość lotniska Schiphol. Przykłady to zaplanowane na ten rok ukończenie centralnego punktu kontroli bezpieczeństwa w strefie non-Schengen, a także przebudowa pirsu A terminala - mówi cytowany w komunikacie prasowym Jos A. Nijhuis, prezes Schiphol Group.

Na lotnisku w Amsterdamie trwa także renowacja saloniku biznesowego Lounge 2, budowa hotelu Hilton, a także rewitalizacja The Base, innowacyjnego kompleksu biurowego. 

Inwestycje mają także swoje minusy. M.in. z uwagi na trwające prace na terminalu średnie wydatki handlowe na pasażera w strefie po kontroli bezpieczeństwa spadły w 2014 r. do 14,49 euro z 15,89 euro rok wcześniej.gość_c0d30 - Profil
gość_c0d30
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie