Najlepsze paszporty dla podróżników

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
28 lutego 2015 09:58
1 komentarz
Fiński, amerykański, szwedzki i niemiecki paszport umożliwiają najłatwiejsze podróżowanie po całym świecie. Obywatele tych trzech krajów potrzebują wizy wjazdowej do najmniejszej liczby państw.
Reklama
Analitycy ze Światowej Organizacji Turystyki (UN WTO) wyliczyli, które paszporty dają największą swobodę podróżowania. Wzięli pod uwagę liczbę krajów, do których mając dane obywatelstwo można wjechać bez wizy, otrzymać wizę na granicę lub zdobyć ją wcześniej przez internet.

1. Finlandia - 159 punktów

fot. pete (Flickr.com/CC)

Fiński paszport umożliwia wjazd bez wizy lub z wizą otrzymaną na granicy do łącznie 174 państw. Wśród nielicznych krajów, które wymagają wizy od Finów, są Azerbejdżan, Nigeria, Rosja, Chiny, Arabia Saudyjska i Algieria.

2. Stany Zjednoczone - 159 punktów

fot. clappstar (Flickr.com/CC)

Obywatele Stanów Zjednoczonych również mogą wjechać do 174 krajów bez wizy lub dzięki wizie otrzymanej na granicy. Wśród dużych krajów, które wymagają wizy od Amerykanów, jest m.in. Brazylia. Otwartość świata na paszporty Stanów Zjednoczonych jest o tyle dziwna, że ten kraj jest jednym z bardziej zamkniętych. Bez wizy do Stanów Zjednoczonych wjadą obywatele tylko... 4 państw, w tym trzech pacyficznych krajów wyspiarskich. Kolejnych 38 krajów jest objętych programem Visa Waiver, czyli wjazdem bezwizowym po uprzedniej rejestracji.

3.Szwecja - 159 punktów

fot. ruminatrix (Flickr.com/CC)

Również Szwedzi mogą podróżować do 174 krajów bez wizy lub uzyskując ją na granicy.

4. Niemcy - 159 punktów

Niemcy mogą podróżować do 174 krajów bez skomplikowanego procesu uzyskiwania wizy, co podkreśla fakt, że unijne paszporty należą do najbardziej pożądanych na świecie.

5. Dania - 158 punktów

Duńczycy mają tylko minimalnie bardziej utrudnione podróżowanie po świecie - paszport tego kraju uprawnia do bezwizowego wjazdu lub uzyskania wizy na granicy do 173 krajów.

6. Kanada - 158 punktów

Kanadyjski paszport daje takie same uprawnienia jak duński - wjazd do 173 krajów bez wizy lub z uprawnieniem uzyskanym na granicy. Kanada jest jednym z czterech krajów, których obywatele nie potrzebują wizy, by wjechać do Stanów Zjednoczonych. Potrzebują jej jednak, by przekroczyć granicę Brazylii.

UN WTO zwraca także uwagę, że na całym świecie ubywa utrudnień związanych z uzyskaniem wizy.

Średni wskaźnik mobilności, czyli wynik wskazujący na to, ile krajów można odwiedzić bez wizy lub po przejściu uproszczonej procedury wizowej, na całym świecie wzrósł z 60 w 2008 r. do 87 w 2014 r. Dla krajów rozwiniętych wartość tego wskaźnika wzrosła ze 123 do 152. Procentowo szybciej świat znosi wymagania wizowe dla gości z krajów rozwijających się - dla tej grupy wskaźnik wzrósł z 44 do 71 w ciągu ostatnich 6 lat.

Wśród krajów, których obywatele najszybciej zyskują bezwizowy dostęp do nowych państw, są Chiny i Rosja. Choć te dwa kraje same prowadzą bardzo restrykcyjną politykę, w ciągu ostatnich 6 lat ponad dwukrotnie poprawił się ich wskaźnik mobilności. Wynosi on obecnie 87 dla Rosji i 44 dla Chin. To oznacza, że inne kraje chętniej znoszą wymagania dla Chińczyków i Rosjan, niż robią to Moskwa i Pekin.

Ostatnie komentarze

gość_029a0 2015-03-07 10:59   
gość_029a0 - Profil gość_029a0
życzę temu serwisowi wszystkiego dobrego. Oby w niedługim czasie osiągnęliście pozycję lidera i wyprzedziliście najpopularniejszy konkurencyjny serwis. Ten sam artykuł czytałem właśnie u konkurencji - oczywiście było to żmudne klikanie w slajdy a u was wszystko na jednej stronie. W końcu.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy