Wizz Air trafił na londyńską giełdę. 11,50 funta za akcję

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
25 lutego 2015 15:14
Wizz Air zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami debiutuje na londyńskiej giełdzie. Cenę jednej akcji w pierwotnej ofercie publicznej (IPO) ustalono na 11,50 funta. To oznacza, że Wizz Air pozyskał z IPO 103 mln funtów (niemal 590 mln zł).
Reklama

Na podstawie wyceny akcji podczas IPO kapitalizacja całej spółki wyniosła 1,46 mld funtów. Z kolei wartość wszystkich akcji notowanych na London Stock Exchange to 601 mln funtów.

Wizz Air zapowiedział debiut na londyńskiej giełdzie na początku lutego. To już drugie podejście do sprzedaży akcji przez spółkę. Pierwsze IPO w połowie 2014 r. zostało odwołane z uwagi na chwiejną sytuację na rynku lotniczym.

Głównym udziałowcem Wizz Aira pozostał fundusz Indigo, który zachowa 58,3 proc. akcji. Akcje w wolnym obrocie (free float) będą stanowiły w zależności od wykorzystania opcji przez akcjonariuszy od 71,7 do 78,4 proc. udziałów.

- Jesteśmy zachwyceni, że możemy ogłosić udane zakończenie naszej IPO na London Stock Exchange. Ta giełda jest naturalnym wyborem dla innowacyjnych, rozwijających się linii lotniczych. Odpowiedź na ofertę i działania inwestorów były bardzo pozytywne. Wierzymy, że Wizz Air jest ciekawą spółką, biorąc pod uwagę obiecujące perspektywy wzrostu w Europie Środkowej i Wschodniej - powiedział cytowany w komunikacie prasowym József Varadi, dyrektor wykonawczy Wizz Aira.

IPO Wizz Aira to największa oferta publiczna linii lotniczej w historii. Spółka pozyskała nieznacznie mniej kapitału niż planowała (103 mln funtów wobec zakładanych 110 mln funtów).

Akcje o wartości 154 mln funtów sprzedali też dotychczasowi akcjonariusze Wizz Aira.

W roku rozliczeniowym 2013-14 linia wypracowała zysk w wysokości 89 mln euro netto przy EBITDAR w wysokości 241 mln euro. Zysk netto za rok 2013-14 był ponad dwukrotnie wyższy niż za poprzedni rok. Przez pierwszych dziewięć miesięcy roku 2014-15 Wizz Air zwiększył przychody o 22 proc.

Po IPO część akcjonariuszy, w tym sam Wizz Air i Indigo, zobowiązali się do 180-dniowego lock-upu, czyli zakazu sprzedaży kolejnych udziałów. Niektórzy udziałowcy, w tym sam József Varadi, mają okres lock-upu o długości 360 dni.

Po debiucie kurs akcji Wizz Aira wzrósł do 12 funtów za udział, a godz. 15:00 czasu polskiego akcje były wyceniane na 12,60 funta, czyli o 9,5 proc. więcej niż wynosiła cena IPO.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama