×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Wzrosty wydatków na podróże służbowe na świecie i w Polsce


O niemal 7 proc. do 1,17 bln dolarów wzrosną w tym roku wydatki na podróże służbowe - wynika z raportu Global Business Travel Association. Liderem tego rynku pozostaną Stany Zjednoczone, które odpowiadają za niemal jedną trzecia wydatków. Ale rośnie też rynek w Polsce, na czym korzysta LOT Travel.


W Polsce wzrosty obserwowane są już od zeszłego roku i podobnego trendu należy spodziewać się w bieżącym roku - mówi cytowany w komunikacie prasowym Michał Leman, general manager LOT Travel.

Sektor podróży służbowych był jednym z tych, który znacząco odczuł skutki światowego kryzysu gospodarczego. Wydatki z nimi związane były jednymi z pierwszych dotkniętych przez cięcia w budżetach firm. Z najnowszego raportu Global Business Travel Association (GBTA) wynika, że ten trudny czas mija. Najważniejszy rynek - amerykański rósł dynamicznie już w 2014 roku, co jest konsekwencją ponad 3 procentowego wzrostu PKB w USA. Rynek europejski także stopniowo zaczyna piąć się do góry, choć znacznie wolniej.

Jak wynika z raportu GBTA, w 2015 r. wydatki na podróże służbowe sięgną niemal 1,2 bln dolarów, czyli wzrosną o 6,9 proc. rok do roku. Na samym tylko rynku amerykański po wzroście o 6,2 proc. wydatki mają przekroczyć 300 mld dolarów. 

Widać wyraźnie, że amerykańskie firmy zaczynają rosnąć, potrzebują inwestycji i nowych partnerów biznesowych, przez co muszą więcej podróżować, również do Europy. Polska jest w dość podobnej sytuacji, ale nas ogranicza niskie tempo wzrostu gospodarczego w strefie Euro, z której pochodzi większość partnerów polskich firm - mówi Leman.

Cięcia w budżetach firm spowodowały zmiany w politykach i zasadach podróżowania i trudno oczekiwać, że duże korporacje wrócą do starych, zwyczajów - ocenia LOT Travel. Stąd też szereg zmian w ofercie linii lotniczych. Już w trakcie kryzysu wielu przewoźników zdecydowało się na stworzenie i rozwój klasy ekonomicznej premium, czyli produktu pomiędzy klasą biznes a typową klasą ekonomiczną.

Na te trendy odpowiada polski przewoźnik, który obecnie oferuje klasę Premium na rejsach długodystansowych obsługiwanych boeingami 787 Dreamlinera oraz klasę Economy Plus na rejsach krótkodystansowych.

Pojawienie się produktów typu premium to odpowiedź na potrzeby firm, które chcą ograniczać wydatki, ale uznają za racjonalne zapewnienie kadrze zarządczej wyższego komfortu niż w klasie ekonomicznej. To nie oznacza, że klasa biznes zniknie - ona nadal ma uzasadnienie, ale nie dla wszystkich na krótkich rejsach. Nie ma jednej reguły, wszystko zależy od potrzeb, stąd rozszerzająca się oferta to dla pasażerów bardzo dobra informacja - podkreśla Michał Leman.

Nowe produkty linii lotniczych to nie jedyne zmiany jakie zachodzą na polskim rynku podroży służbowych - dodaje LOT Travel. Zmienia się również sposób planowania i zakupu wyjazdów biznesowych. Wśród dużych korporacji dominowała do tej pory obsługa agencyjna, w tej chwili coraz więcej firm przechodzi na narzędzia elektroniczne, filtrując tylko takie oferty, które są zgodne z firmową polityką podróży oraz pozwalają na oszczędności.

W sektorze małych i średnich firm korzystanie z takich narzędzi również staje się coraz bardziej popularne. Takie podmioty również zaczynają starać się podpisywać bezpośrednie umowy z przewoźnikami, aby uzyskiwać rabaty, premie w specjalnych programach korporacyjnych czy też inne usługi dodatkowe. Na tym korzysta odpowiadająca za obsługę klientów korporacyjnych spółka LOT Travel.
gość_7c84a - Profil
gość_7c84a
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie