5 zdjęć z... Kowna

26 lutego 2015 17:55
Choć to drugie co do wielkości miasto Litwy, Kowno jest senne i spokojne, ale pełne ciekawych miejsc. W latach międzywojennych było stolicą tego kraju, a do dziś jest znacznie bardziej litewskim miastem niż Wilno, gdzie mieszają się wpływy polskie, litewskie i rosyjskie.
Reklama
W kolejnym materiale z cyklu "5 zdjęć z..." zapraszamy do Kowna. Miasto jest największym ośrodkiem przemysłowym Litwy i drugim co do wielkości miastem tego kraju, ale fanom lotnictwa i podróży znane jest przede wszystkim jako jedyna baza Ryanaira w krajach bałtyckich.

Miasto jest dziś senne i zaniedbane. Pomimo wielu inwestycji stare miasto, przylegające do XIV-wiecznego zamku, jest mocno zaniedbane i niewiele się tam dzieje. Mimo to Kowno jest ciekawym kierunkiem na jednodniową wycieczkę ze znacznie bardziej kosmopolitycznego Wilna.

Rozciągnięte wzdłuż deptaków - nowej Alei Wolności i starej ulicy Wileńskiej - centrum miasta można zwiedzić w ciągu kilku godzin, a atrakcją może być też jeden z mostów nad Niemnem, pod którym przeleciał słynny litewski pilot Jurgis Kairys.

1. Kościół Michała Archanioła


Kościół ten powstał pod koniec XIX w. jako prawosławny sobór garnizonowy. Kościołem rzymskokatolickim jest od 1919 r., w latach 1960-1991 r. został zamieniony na galerię sztuki. Zamyka on od wschodu Aleję Wolności (Lajsves Aleja), deptak przecinający centrum nowego miasta w Kownie. Spacer tym deptakiem od kościoła na zachód doprowadzi nas na kowieńskie Stare Miasto.

2. Socrealizm z zewnątrz, sztuka wewnątrz


Socrealistyczny budynek Narodowego Muzeum Sztuki im. Mikalojuas Konstantinasa Čiurlionisa jest położony tuż obok kościoła Michała Archanioła. Noszące imię najsłynniejszego litewskiego kompozytora i malarza centrum ma bardzo bogatą kolekcję sztuki, a wokół budynku w przestrzeni publicznej surową bryłę urozmaicają ciekawe, nowoczesne rzeźby.

3. Archikatedra Apostołów Piotra i Pawła


Przy świątyni katolickiej, której budowę rozpoczęto w 1413 r., stoją dziś trzy brytyjskie budki telefoniczne. Kompletnie nie pasują one do kowieńskiej starówki, ale nadają kolorytu gotyckiej bryle, która piętrzy się przy narożniku głównej ulicy Starego Miasta (ul. Wileńskiej) i Placu Ratuszowego.

4. Biały Ratusz obok domu Mickiewicza


Kowieński ratusz pochodzi z XVI wieku i z uwagi na swój kształt - białą bryłę z wysoką wieżą - nazywany jest "Białym Łabędziem". Ratusz to centralny punkt starego miasta wciśniętego pomiędzy Wilię i Niemen, które łączą swoje wody w Kownie. Choć to nie Kowno słynie jako miasto Mickiewicza, przy Placu Ratuszowym znajduje się dom, w którym przez kilka lat mieszkał polsko-litewski wieszcz.

5. Zadbany deptak, zniszczona reszta


Ulica Wileńska (Vilniaus Gatve) łączy starą i nową cześć centrum Kowna. Ten deptak pełen kawiarni, sklepów i zabytkowych kamienic to najatrakcyjniejsza część tego miasta. Jednak boczne uliczki odchodzące od ul. Wileńskiej, Placu Ratuszowego czy okolic kowieńskiego zamku są zaniedbane, a wiele kamienic wymaga natychmiastowego remontu.

fot. Dominik Sipinski

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy