×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Aeroports de Paris: Ponad 400 mln euro zysku


Spółka Aeroports de Paris zanotowała w 2014 r. 33-proc. wzrost zysku netto, który wyniósł 402 mln euro. EBITDA wzrosła o 3,4 proc. rok do roku i wyniosła ponad 1,1 mld euro. Wzrosły też przychody i liczba pasażerów.


Na obydwu zarządzanych przez spółkę paryskich lotniskach (Roissy-CDG i Orly) w 2014 r. odprawiono 92,7 mln pasażerów, co stanowiło wzrost o 2,6 proc. rok do roku. 

Łączny ruch ważony według udziałów ADP (czyli po przeliczeniu całego ruchu na udział ADP w danym lotnisku) na wszystkich lotniskach, w których paryska spółka ma akcje, wyniósł 134,9 mln pasażerów i był wyższy o 5,7 proc. rok do roku. 

- Wyniki za 2014 r. odzwierciedlają solidność modelu biznesowego Aeroports de Paris. Ruch lotniczy, choć osłabiony przez strajk pilotów Air France, utrzymał pęd z 2013 r., działania detaliczne rozwijały się pomimo trudnego otoczenia gospodarczego, a koszty operacyjne grupy zostały utrzymane pod kontrolą - powiedział cytowany w komunikacie prasowym Augustin de Romanet, prezes i dyrektor wykonawczy ADP. 

Przy wzrastającej liczbie pasażerów wzrosły także przychody, które wyniosły niemal 2,8 mld euro (wzrost o 1,3 proc.). Na wzrost tego wskaźnika wpływ miały m.in. podwyżka opłat lotniskowych (951 mln euro, wzrost o 4,7 proc.), wzrost ruchu lotniczego oraz wzmocnienie sektora detalicznego na lotniskach (400 mln euro, wzrost o 3,8 proc.). Aż o 11,3 proc. wzrosły przychody z parkingów, ale z drugiej strony o ponad 50 proc. spadły przychody z usług odladzania, co było rezultatem wyjątkowo łagodnej zimy.

Wydatki operacyjne wzrosły jedynie o 0,6 proc. rok do roku. Wpłynęły na to małe wydatki na utrzymanie zimowe lotniska oraz trwający plan poprawy wydajności spółki. Tylko z tytułu restrukturyzacji spółka w 2014 r. zaoszczędziła 30 mln euro.

Przychody z samej działalności lotniczej wyniosły 1,67 mld euro (wzrost o 1,6 proc.), a EBITDA tego sektora - 363 mln euro (wzrost o 1,0 proc.). 

Sprzedaż lotniskowa w przeliczeniu na pasażera wyniosła 18,2 euro i była o 3,0 proc. wyższa niż w 2013 r. 

W 2015 r. ADP liczy na wzrost liczby pasażerów o 2,6 proc. EBITDA ma na koniec 2015 r. być o 25-35 proc. wyższa w odniesieniu do poziomu z 2009 r. gość_d4dd5 - Profil
gość_d4dd5
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie