Centralwings stawia na czartery!

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
07 kwietnia 2008 16:30
45 komentarzy
Reklama

Jest plan naprawczy w Centralwings. PLL LOT oraz Rada Nadzorcza polskiej taniej linii podjęła kroki mające na celu utrzymanie spółki w zmienionej formule biznesowej. Polski przewoźnik zamierza skupić się głównie na obsłudze rosnącego i bardziej stabilnego rynku połączeń czarterowych, zminimalizować zaś obsługę połączeń niskokosztowych do 17 najbardziej rentownych tras.

Ponieśliśmy porażkę...
Centralwings podjął decyzję o wycofaniu się ze wszystkich nierentownych połączeń nieskokosztowych, pozostawiając w ofercie tylko te, które obecnie są albo w krótkim czasie będą rentowne. Przewoźnik zamierza obsługiwać 17 połączeń niskokosztowych ogłoszonych w planie minimum (oraz Kraków – Lille i Wrocław - Rzym), pozostałe „moce przerobowe” przewoźnik skieruje na rynek czarterów.

- Rynek ten jest znacznie bardziej przewidywalny i mniej wystawiony na konkurencję niż z rynek połaczeń niskokosztowych na którym ponieśliśmy tak dotkliwą porażkę - twierdzi Waldemar Królikowski, prezes Centralwings.

Według Królikowskiego główną przyczyną porażki przewoźnika na rynku połączeń niskokosztowych było zjawisko dynamicznego wzrostu oferowania miejsc pasażerskich na polskim rynku przewozów niskokosztowych, co z kolei było i nadal pozostaje wynikiem bezpardonowej walki cenowej konkurentów Centralwings.

Nadzieja w czarterach
Obecna sytuacja rynkowa jak i prognozy, zarówno Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Polskiej Izby Turystyki potwierdzają że rynek przewozów czarterowych rośnie szybko, znacznie szybciej niż rynek przewozów niskokosztowych i Centralwings widzi swoją szanse właśnie na rynku usług czarterowych.

-Mamy w tej chwili zawarte kontrakty znaczniej wartości na cały sezon letni 2008, a wiele z tych kontraktów będzie realizowana także i w zimie 2008/09. Zdecydowaliśmy się także na zawarcie dwóch kontraktów na wynajem trzech samolotów wraz z załogami (ACMI) do obcych przewoźników, gdzie będą latały na ich siatkach czarterowych - przekonuje prezes polskiego przewoźnika.

Program oszczędnościowy
Centralwings zapowiada jednocześnie redukcję zatrudnienia. Największe cięcia etatów będą w administracji, w obszarze sprzedaży i marketingu. Mniejsze w naziemnych służbach operacyjnych.

- Nie będzie żadnych redukcji w grupie personelu latającego, tj. pilotów i personelu pokładowego - zapewnia Królikowski.

Konsekwencją tych decyzji, są zmiany w strukturze organizacyjnej firmy. Do najważniejszych zmian organizacyjnych należy zaliczyć połączenie działów marketingu i sprzedaży w jeden dział.

- W obszarze lotniczym zdecydowaliśmy się obciążyć postholdera ds. operacji lotniczych dodatkowymi obowiązakami postholdera ds. szkolenia. - dodaje.

Trzymamy kciuki, i życzymy tak wysokich: lotów jak i wyników finansowych.

Paweł Cybulak
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
andrzej500 2008-04-12 20:09   
andrzej500 - Profil andrzej500
stenus: dokładnie jest jak piszesz takie są przepisy obowiązujące linie lotnicze, nam przychodzą maile, C0 dzwoni też bezpośrednio do klientów, oczywiście można też zadzwonić uprzedzając i nie czekając do tych 14 dni przed lotem i tak robimy w przypadku kolejnych kasowanych kierunków, kasa spływa bardzo szybko do 2-3 dni i to jedyne pocieszenie, bo można ją oddać klientowi, większość kupuje nowe bilety FR, W6 w zależności od kierunku, // ewelinak: jeżeli chodzi o dodzwonienie się do call center C0, nie jest tak tragicznie, no trochę trzeba odczekać, ale też nie musimy dzwonić o 3 w nocy bo trzeba by wprowadzić 3 zmianowy system pracy w Biurze :( no i co z tym się wiąże dodatek za pracę nocną
humbak 2008-04-12 19:49   
humbak - Profil humbak
ewelinak: Linia jest prawnie zobligowana do informacji o anulowanym rejsie do 14 dni przed rejsem, nie ponoszac przy tym konsekwencji finansowych. Wiec jeszcze maja mase czasu na poinformowanie Cie. Nie marudz, ze masz 3 dni na zaplacenie, bo jakbys placila karta, to musialabys od razu zaplacic. Wiec to jest cos dodatkowego, ze masz czas na zaplacenie. Nie ma to jak roszczeniowy stosunek do zycia, a nie ma sie pojecia o podstawach prawnych.
ewelinak 2008-04-12 19:19   
ewelinak - Profil ewelinak
w końcu się dodzwoniłam , po kilku dniach jak mi poradził miras o 3 nad ranem ...
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama