×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Wkrótce pierwszy lot Bombardiera CSeries CS300


Bombardier ogłosił, że w dniach 26-28 lutego przeprowadzi pierwszy lot techniczny CSeries CS300 (C-FFDK). Dziewiczy rejs CS300 odbędzie się 1,5 roku po pierwszym locie maszyny CS100. Przelot maszyny będzie można śledzić na żywo na specjalnej stronie producenta "CSeries CS300 First Flight".


Producent zastrzega sobie możliwość zmiany harmonogramu pierwszego lotu ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne lub czynniki operacyjne.

W ostatnich miesiącach i tygodniach producent przeprowadził pierwsze uruchomienie silników Pratt & Whitney PW1500G PurePower, testy naziemne nowej jednostki napędowej, a także kołowanie z małą i dużą prędkością.

//www.pasazer.com/img/images/normal/cseries,cs300,bomba,media2.jpg
CSeries CS300, który jest dłuższy o 3,7 metra od CS100, konkurować będzie z Boeingami B737-700/737 MAX 7, Airbusami A319/A319neo oraz Embraerem E-195-E2. Bombardier twierdzi, że najnowszy samolot będzie zużywał o 20 proc. mniej paliwa niż wspomniane maszyny.

Pierwszą maszynę CSeries CS300 otrzyma holding Republic Airways Inc. (launch customer CS300), który zrzesza trzy amerykańskie regionalne linie lotnicze: Republic Airlines, Chautauqua Airlines oraz Shuttle America. Drugi samolot z serii CSeries wejdzie do służby (EIS) pół roku po certyfikacji CS100.

//www.pasazer.com/img/images/normal/cseries,cs300,bomba,media3.jpg
- Cieszymy się, że będzie mogli zobaczyć większego CS300 na niebie. Program CSeries stale się powiększa i obecnie mamy już 22 klientów. Rodzina nowych samolotów CSeries ma dużą elastyczność operacyjną, dlatego linie lotnicze są świadome tego, jak dobrze samolot może spełniać swoją misję w przyszłości - powiedział Rob Dewar, wiceprezes Bombardier Commercial Aircraft i szef programu CSeries.

Bombardier CSeries to najnowszy produkt kanadyjskiego producenta. Jest to średniego zasięgu, dwusilnikowy i wąskokadłubowy samolot odrzutowy. Rodzina nowych maszyn została podzielona na dwa modele: CS100 oraz CS300, które zabiorą na pokład kolejno od 110/120 do 145/160 pasażerów. Do tej pory udało się Bombardierowi wylatać ponad 650 z 2400 zaplanowanych godzin lotów testowych. Po trzymiesięcznym zawieszeniu związanym z problemami technicznymi z silnikiem, testowy CS100 wznowił loty na początku września. Dostawa pierwszego CS100 zaplanowana jest pod koniec 2015 r.

//www.pasazer.com/img/images/normal/cseries,cs300,bomba,media1.jpg
Do tej pory Bombardierowi udało się zgromadzić zamówienia i zobowiązania na nieco ponad 470 maszyn CSeries CS100/CS300. Zapraszamy do albumu ze zdjęciami "Mock-up kabiny Bombardiera CSeries" oraz do zapoznania się z wywiadem na temat nowej maszyny "Pięć pytań o... Bombardiera CSeries".

Piotr Bożyk
Fot. Patrick Cardinal, Bombardier Mediagość_cbc41 - Profil
gość_cbc41
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie