Wiedeń: Spadek w styczniu

22 lutego 2015 09:50
Lotnisko w Wiedniu zanotowało w styczniu spadek liczby podróżnych. W stolicy Austrii odprawiono 1,32 mln podróżnych, czyli o 5,9 proc. mniej niż rok wcześniej. To jednak wynik zgodny z oczekiwaniami spółki.
Reklama
Spadek wynika przede wszystkim z ograniczenia oferty głównego austriackiego przewoźnika, Austrian Airlines. Mniejszy jest także ruch na wschód, głównie na kierunkach ukraińskich i rosyjskich. To wpływa także na gorsze statystyki ruchu tranzytowego - w styczniu pasażerów przesiadających się w Wiedniu było o 18,5 proc. mniej rok do roku.

Do i z Europy Wschodniej podróżowało w styczniu o 18,8 proc. mniej pasażerów rok do roku. Na trasach zachodnioeuropejskich ubyło 5,1 proc. pasażerów. Wzrosty zanotowały jednak pozostałe regiony: Afryka (54,9 proc.), Ameryka Północna (15,1 proc.), Daleki Wschód (1,6 proc.) i Bliski Wschód (0,2 proc.).

Liczba pasażerów rozpoczynających i kończących podróż w Wiedniu spadła o 1,2 proc. Cargo zanotowało spadek o 1,1 proc., a liczba operacji lotniczych była mniejsza o 4,5 proc.

Jak podkreślono w komunikacie prasowym, dobrze radziły sobie za to linie Qatar Airways, Iberia i Air France-KLM, a także nowi przewoźnicy w Wiedniu: Air China i Ethiopian.

Słabe wyniki są jednak zgodne z oczekiwaniami. Lotnisko w Wiedniu oczekuje, że trend utrzyma się przez cały pierwszy kwartał, który zakończy się spadkami. Z kolei następne miesiące w roku mają pozwolić na nadrobienie strat. W całym 2015 r. spółka oczekuje wyniku zbliżonego do 2014 r. lub nawet o do 2 proc. lepszego.

Lepiej radziły sobie w styczniu inne lotniska należące do Flughafen Wien AG. Na Malcie obsłużono 209 tys. pasażerów (wzrost o 4,8 proc.), a w Koszycach 17 tys. (wzrost o 5,4 proc.).

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy