Cargo w 2014 r. na polskich lotniskach

4 marca 2015 10:51
W 2014 roku na polskich lotniskach odprawiono 129,9 tys. ton frachtu, czyli o 16 proc. więcej niż w roku 2013. Największy udział w krajowym cargo ma Warszawa (67 proc.), a z portów regionalnych - Katowice 13 proc. Największe wzrosty notują Łódź i Rzeszów.
Reklama
57 proc. ładunków odprawionych w ubiegłym roku zostało przetransportowane bezpośrednio z i do lotnisk na pokładach samolotów. 28 proc. frachtu przetransportowane zostało między polskimi lotniskami a hubami europejskimi na ciężarówkach, a 14 proc. stanowiły przesyłki pocztowe.

Poniższy raport został opracowany na podstawie danych otrzymanych z polskich lotnisk.

Frachtowiec DHL na lotnisku w Pyrzowicach

W największym segmencie odprawianego w Polsce cargo tzn. "on board" odprawiono łącznie 74,2 tys. ton frachtu. Aż 72 proc. ładunków na pokładach samolotów odprawia się w Warszawie (53,4 tys, ton). Pyrzowice jako drugie centrum lotniczego cargo w Polsce odprawiły 19 proc. ogółu cargo "on board". Trzecim portem, gdzie możemy mówić o znaczącym udziale cargo samolotowego jest Gdańsk z udziałem 7 proc.


Samolot boeing 747-46NERF linii Air Bridge Cargo na lotnisku w Rzeszowie

Niecałą jedną trzecią ładunków przewożono z i do polskich lotnisk TIR-ami, czyli w ramach tzw. cargo RFS (Road Feeder Service). Fracht transportowany na ciężarówkach RFS jest odprawiany na danym lotnisku w Polsce i po dotarciu do hubu, gdzie ląduje duży frachtowiec linii lotniczej cargo, zostaje umieszczony w samolocie. W ubiegłym roku jako RFS zostało odprawione 36,7 tys. ton ładunków, czyli o 35 proc. więcej niż w roku 2013.

W tym segmencie prym wiedzie również Warszawa z 50-proc. udziałem w ogólnej ilości cargo RFS. Na drugim miejscu znalazła się Łódź (awans z 3 miejsca) z udziałem 15,5 proc. Wrocław zanotował udział 14,5-proc. Poznań, Kraków i Katowice odprawiają po około 6 proc. łącznego cargo RFS.


RFS linii Yangzte River Express na łódzkim lotnisku

Po zsumowaniu frachtu odprawionego na pokładach samolotów oraz ciężarówek otrzymujemy 111 tys. ton ładunków, z czego 65 proc. odprawione zostało na lotnisku im. Chopina. Pyrzowice odprawiły 15 proc. Łódź, Gdańsk i Wrocław po ok. 5 proc.

Samolot linii DHL przed terminalem cargo w Warszawie

Przy podsumowywaniu cargo należy uwzględnić również pocztę, która w minionym roku stanowiła 15 proc. ogólnego cargo w polskich portach lotniczych. Najwięcej poczty odprawia Warszawa (80 proc.), 6 proc. poczty odprawione zostało w Krakowie. Pozostałe lotniska nie odprawiły znacznej ilości poczty, a niektóre wcale.

Transportowy antonow An-12 na rzeszowskim lotnisku

Po zsumowaniu wszystkich segmentów cargo (On Board, RFS i poczty) otrzymujemy poniższe zestawienie, które prezentuje łączną ilość 129 891 tys. ton ładunków odprawionych w minionym roku na polskich lotniskach. Z poniższego wykresu wynika, że największy ośrodek cargo w kraju to Warszawa, drugim jest lotnisko Katowice w Pyrzowicach, a walka o trzecie miejsce rozgrywa się między Gdańskiem, Wrocławiem i Łodzią.

Antonow An-124 w Rzeszowie

Na Lotnisku Chopina w 2014 roku odprawionych zostało 87 169 ton ładunków, z czego 61 proc. bezpośrednio na pokładach samolotów, 21 proc. jako ładunki RFS. 17 proc. stanowiła poczta. Wzrost w porównaniu z rokiem 2013 wyniósł 12 proc.



Pyrzowickie lotnisko to głównie ładunki odprawiane bezpośrednio na pokładach samolotów. "Na kołach" odprawiane jest 13 proc. całego cargo. W ubiegłym roku odprawione zostało łącznie 16 411 ton ładunków, czyli o 51 proc. więcej niż w roku 2013.


Trzeci w kraju port w minionym roku 78 proc. cargo odprawił na pokładach samolotów. Na drugim miejscu znalazła się poczta - 12 proc. RFS to najmniejszy segment na tym lotnisku. Odprawione łącznie 6 426 ton stanowi wartość o 13 proc. większą w porównaniu z poprzednim rokiem .


Czwarte miejsce w łącznej statystyce zajął port we Wrocławiu, gdzie króluje RFS. Cargo "na kołach" to 91 proc. ładunków odprawianych na tym lotnisku. Wzrost odprawionego cargo rok do roku wynosi 14 proc.


Piąte miejsce przypada Łodzi, gdzie z roku na rok cargo notuje znaczne wzrosty. W 2014 roku odprawiono aż o 80 proc. więcej frachtu niż rok wcześniej. Niewielkie samoloty cargo lądują dość rzadko, stanowią udział poniżej 1 proc, tak więc prawie 100 proc. cargo odprawianego w Łodzi stanowi RFS.


Szóste miejsce dla Balic. Tu cargo "na kołach" to główny segment w odprawie frachtu - stanowi 61 proc. ogółu cargo odprawionego na tym lotnisku. Jedną trzecią stanowi poczta. Krakowski port odprawił w minionym roku 3 617 ton ładunków, co oznacza 16-proc. spadek w porównaniu z rokiem 2013.

Poznań uplasował się na siódmej pozycji z wynikiem 2 945 ton cargo (2 proc. spadku), z czego 78 proc. zostało odprawione truckami.


Inna sytuacja jest w Rzeszowie, który zajął ósme miejsce w kraju. Tutaj cargo "on board" stanowi 68 proc. Reszta to poczta, a RFS nie ma. Lotnisko w Jasionce zanotowało największy, bo aż 95-proc. wzrost rok do roku spośród wszystkich polskich portów lotniczych.

W Szczecinie 96 proc. frachtu to poczta. Cargo samolotowe stanowi 4 proc. udziału. Ładunki na truckach nie są odprawiane. Odprawione 549 tony frachtu w 2014 roku dają wynik o 12 proc. mniejszy niż w 2013 roku.

Bydgoszcz również ma duży udział poczty (ponad 90 proc.). Niewielkie są za to udziały RFS i cargo "on board". Łącznie port odprawił niecałe 60 ton ładunków, co daje 83-proc. spadek, największy w kraju.


W Lublinie w minionym roku odprawiono niecałe 2 tony ładunków (81 proc. spadku rok do roku), całość jako cargo "on board".


Porty w Modlinie i Zielonej Górze nie odprawiły ładunków cargo.

Fot. Marcin Strzelecki, Lotnisko Chopina, Rzeszów Airport, Piotr Adamczyk

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy