Orbis: Prawie 90 mln zł zysku netto w 2014 r.

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
19 lutego 2015 07:51
Orbis zanotował w 2014 r. wzrost zysku netto o 34,7 proc. do poziomu 89,2 mln zł. Przychody wzrosły o ponad 3 proc. do 703,8 mln zł. Poprawę wyników osiągnięto pomimo nieznacznego spadku średniej ceny za pokój.
Reklama

- Zakończyliśmy 2014 rok silnie, w każdym segmencie naszej działalności odnotowując wzrost oraz poprawę wskaźników operacyjnych i finansowych. Wykorzystaliśmy sprzyjające warunki ekonomiczne wynikające z globalnego ożywienia, nasze działania koncentrowały się na powiększaniu sieci hotelowej. Rok upłynął nam na dalszym rozwoju w drodze umów franczyzowych i o zarządzanie, ale także na intensywnych działaniach zmierzających do realizacji transakcji z Accorem - naszym strategicznym partnerem i udziałowcem – powiedział Gilles Clavie, prezes zarządu Orbis SA.

W ujęciu like-for-like, czyli po odliczeniu nadzwyczajnych zdarzeń jednorazowych i otwartych oraz zamkniętych hoteli, przychody wzrosły w porównaniu do 2013 r. o 3,9 proc. Według danych raportowanych wzrost wyniósł 3,1 proc.

Wskaźnik EBITDA operacyjna (z wyłączeniem wpływu zdarzeń jednorazowych) wyniósł 207,8 mln zł i przewyższył prognozowany przez Orbis poziom 204 mln zł.

Dodatni wynik operacyjny został wypracowany głównie dzięki wzrostowi wskaźnika frekwencji o 3,1 pkt proc. (do 61,5 proc. w Grupie Orbis) i pomimo spadku średniej ceny za pokój o 1,7 proc. do 206,4 zł (obie wartości w ujęciu like-for-like).

Rosnący wskaźnik frekwencji w Grupie Orbis potwierdza tendencje wzrostowe w zakresie popytu na usługi hotelowe zarówno wśród klientów podróżujących w celach biznesowych, jak i wypoczynkowo-rekreacyjnych. Orbis skorzystał na pozytywnym trendzie oraz coraz bardziej efektywnym zarządzaniu przychodami, dzięki czemu wzmocniła się jego pozycja i wzrósł udział w rynku.

Wzrost popytu na imprezy MICE (spotkania, wycieczki motywujące, konferencje, wystawy - red) również zasługuje na wzmiankę, jako że klienci biznesowi pozostają dla Orbis grupą klientów o strategicznym znaczeniu.

Krokiem w stronę rozwoju i budowania wyjątkowej pozycji Orbisu jako lidera branży hotelarskiej w Europie Wschodniej było podpisanie umowy z Accor, strategicznym akcjonariuszem Orbisu. Dzięki tej transakcji Orbis nabył sieć 38 działających hoteli stanowiących do tej pory własność Accor i stał się wyłącznym licencjodawcą wszystkich marek Accor w 16 państwach w regionie. Sieć Orbis obejmuje ponad 100 hoteli działających w 8 państwach Europy Wschodniej. Z uwagi na fakt, że umowa ta została zawarta w dniu 7 stycznia 2015 r., wpływ nabytych hoteli na wyniki finansowe będzie widoczny w przyszłych okresach sprawozdawczych.

Orbis rozszerzał także sieć swoich hoteli poprzez umowy o zarządzanie i umowy franczyzy. Do bazy obiektów grupy dołączyło sześć hoteli z 556 pokojami gościnnymi, z czego trzy obiekty są położone w Polsce (Mercure Racławice, ibis Styles Wrocław i Mercure Bydgoszcz), a trzy w krajach bałtyckich. Spółka weszła również na rynek łotewski z trzema hotelami w Rydze: Mercure i ibis Styles (które już funkcjonują) oraz hotelem Pullman (którego ukończenie jest zaplanowane na rok 2015). Należy także wspomnieć o otwarciu hotelu Mercure Marijampole na Litwie w 2014 roku. Oprócz rozwoju sieci w oparciu o franczyzę, Orbis realizuje nadal własne projekty inwestycyjne, takie jak Mercure Kraków (nabycie działki w grudniu 2014 roku) oraz ibis Styles Gdańsk.

W 2014 r. Orbis kontynuował modernizację istniejącej sieci hotelowej w celu zaspokajania zmieniających się potrzeb gości oraz podnoszenia poziomu ich zadowolenia. Łączna wartość nakładów inwestycyjnych (capex) wyniosła 112 mln zł. Kluczowe remonty przeprowadzone zostały na naszym głównym rynku w Warszawie, m.in. w hotelach Sofitel Warsaw Victoria i Novotel Warszawa Centrum. Inne projekty inwestycyjne dotyczyły m.in. zmiany marki hoteli Orbis Gdynia, Orbis Posejdon Gdańsk i Orbis Magura w Bielsku-Białej, a także podniesienia standardu siedmiu hoteli działających pod marką Novotel i dwóch hoteli Mercure.
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama