×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Orbis: Prawie 90 mln zł zysku netto w 2014 r.


Orbis zanotował w 2014 r. wzrost zysku netto o 34,7 proc. do poziomu 89,2 mln zł. Przychody wzrosły o ponad 3 proc. do 703,8 mln zł. Poprawę wyników osiągnięto pomimo nieznacznego spadku średniej ceny za pokój.


- Zakończyliśmy 2014 rok silnie, w każdym segmencie naszej działalności odnotowując wzrost oraz poprawę wskaźników operacyjnych i finansowych. Wykorzystaliśmy sprzyjające warunki ekonomiczne wynikające z globalnego ożywienia, nasze działania koncentrowały się na powiększaniu sieci hotelowej. Rok upłynął nam na dalszym rozwoju w drodze umów franczyzowych i o zarządzanie, ale także na intensywnych działaniach zmierzających do realizacji transakcji z Accorem - naszym strategicznym partnerem i udziałowcem – powiedział Gilles Clavie, prezes zarządu Orbis SA.

W ujęciu like-for-like, czyli po odliczeniu nadzwyczajnych zdarzeń jednorazowych i otwartych oraz zamkniętych hoteli, przychody wzrosły w porównaniu do 2013 r. o 3,9 proc. Według danych raportowanych wzrost wyniósł 3,1 proc. 

Wskaźnik EBITDA operacyjna (z wyłączeniem wpływu zdarzeń jednorazowych) wyniósł 207,8 mln zł i przewyższył prognozowany przez Orbis poziom 204 mln zł.

Dodatni wynik operacyjny został wypracowany głównie dzięki wzrostowi wskaźnika frekwencji o 3,1 pkt proc. (do 61,5 proc. w Grupie Orbis) i pomimo spadku średniej ceny za pokój o 1,7 proc. do 206,4 zł (obie wartości w ujęciu like-for-like).

Rosnący wskaźnik frekwencji w Grupie Orbis potwierdza tendencje wzrostowe w zakresie popytu na usługi hotelowe zarówno wśród klientów podróżujących w celach biznesowych, jak i wypoczynkowo-rekreacyjnych. Orbis skorzystał na pozytywnym trendzie oraz coraz bardziej efektywnym zarządzaniu przychodami, dzięki czemu wzmocniła się jego pozycja i wzrósł udział w rynku. 

Wzrost popytu na imprezy MICE (spotkania, wycieczki motywujące, konferencje, wystawy - red) również zasługuje na wzmiankę, jako że klienci biznesowi pozostają dla Orbis grupą klientów o strategicznym znaczeniu.

Krokiem w stronę  rozwoju i budowania wyjątkowej pozycji Orbisu jako lidera branży hotelarskiej w Europie Wschodniej było podpisanie umowy z Accor, strategicznym akcjonariuszem Orbisu. Dzięki tej transakcji Orbis nabył sieć 38 działających hoteli stanowiących do tej pory własność Accor i stał się wyłącznym licencjodawcą wszystkich marek Accor w 16 państwach w regionie. Sieć Orbis obejmuje ponad 100 hoteli działających w 8 państwach Europy Wschodniej. Z uwagi na fakt, że umowa ta została zawarta w dniu 7 stycznia 2015 r., wpływ nabytych hoteli na wyniki finansowe będzie widoczny w przyszłych okresach sprawozdawczych.

Orbis rozszerzał także sieć swoich hoteli poprzez umowy o zarządzanie i umowy franczyzy. Do bazy obiektów grupy dołączyło sześć hoteli z 556 pokojami gościnnymi, z czego trzy obiekty są położone w Polsce (Mercure Racławice, ibis Styles Wrocław i Mercure Bydgoszcz), a trzy w krajach bałtyckich. Spółka weszła również na rynek łotewski z trzema hotelami w Rydze: Mercure i ibis Styles (które już funkcjonują) oraz hotelem Pullman (którego ukończenie jest zaplanowane na rok 2015). Należy także wspomnieć o otwarciu hotelu Mercure Marijampole na Litwie w 2014 roku. Oprócz rozwoju sieci w oparciu o franczyzę, Orbis realizuje nadal własne projekty inwestycyjne, takie jak Mercure Kraków (nabycie działki w grudniu 2014 roku) oraz ibis Styles Gdańsk.

W 2014 r. Orbis kontynuował modernizację istniejącej sieci hotelowej w celu zaspokajania zmieniających się potrzeb gości oraz podnoszenia poziomu ich zadowolenia. Łączna wartość nakładów inwestycyjnych (capex) wyniosła 112 mln zł. Kluczowe remonty przeprowadzone zostały na naszym głównym rynku w Warszawie, m.in. w hotelach Sofitel Warsaw Victoria i Novotel Warszawa Centrum. Inne projekty inwestycyjne dotyczyły m.in. zmiany marki hoteli Orbis Gdynia, Orbis Posejdon Gdańsk i Orbis Magura w Bielsku-Białej, a także podniesienia standardu siedmiu hoteli działających pod marką Novotel i dwóch hoteli Mercure.
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
gość_efcb4 - Profil
gość_efcb4
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie