Paryż: W styczniu wzrost o 2,1 proc.

Mirosław Pachowicz - Profil Mirosław Pachowicz
17 lutego 2015 08:13
W styczniu br. na dwóch głównych lotniskach Paryża odprawiono łącznie ponad 6,7 mln podróżnych. Oznacza to wzrost o 2,1 proc. w stosunku tego samego miesiąca przed rokiem. Najszybciej przybywało pasażerów na trasach europejskich i do Azji Pacyficznej.
Reklama

Z lotniska im. Charlesa de Gaulle'a skorzystało łącznie 4,67 mln pasażerów. To o 2,5 proc. więcej niż w analogicznym okresie dwanaście miesięcy temu. W porcie Paris-Orly wzrost był nieco mniejszy - wyniósł 1,2 proc. - podnosząc liczbę wszystkich osób w nim odprawionych do nieco ponad 2,05 mln.

Najlepsze wyniki odnotowano na trasach dalekiego zasięgu do Azji Pacyficznej (+4,5 proc.). Bardzo dobrze radziły sobie także połączenia europejskie, na których ruch wzrósł o 4,3 proc. Dalej znalazły kierunki bliskowschodnie (+4,1 proc.) i do Ameryki Łacińskiej (+2,9 proc.). Stabilnie kształtowały się z kolei statystyki ruchowe do Ameryki Północnej i na rejsach krajowych - w obu przypadkach odnotowano wzrost o 0,6 proc.

Nie obyło się jednak bez spadków: o ponad 2 proc. mniej pasażerów przewieziono do Afryki i Francuskich Terytoriów Zamorskich.

Na lotnisku w Roissy spadła liczba operacji lotniczych o 0,9 proc. W porcie lotniczym Orly liczba startów i lądowań wzrosła o 1,6 proc. W zestawieniu z rosnącą liczbą pasażerów oznacza to, że linie lotnicze latały większymi lub lepiej wypełnionymi samolotami.

Styczeń 2015 przyniósł także niezłe rezultaty na lotniskach z grupy TAV Airports, w której Aéroports de Paris posiada 38 proc. udziałów. Szczególnie duże wzrosty odnotowano w portach lotniczych Macedonii, gdzie w ubiegłym miesiącu odprawiono ponad 90 tys. podróżnych, a więc o prawie 41 proc. więcej niż rok temu. 35-procentowy przyrost osiągnięto w tureckiej Gazipaşa (ponad 21 tys. pasażerów).

Dwucyfrowe zwyżki wykazały lotniska w Izmirze (+12,2 proc., prawie 845 tys. osób) i Zagrzebiu (+11,1 proc., prawie 151 tys. podróżnych). Jednocyfrowe rezultaty osiągnęły główny port lotniczy w Stambule (+8,6 proc. 4,455 mln pasażerów) oraz w Kutaisi i Tbilisi (łącznie 7,9 proc., blisko 113 tys. korzystających).

Jedyne spadki pojawiły się na lotniskach tunezyjskich. W styczniu br. odprawiono na nich nieco ponad 70 tys. osób, o 1,7 proc. mniej niż przed rokiem.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama