×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Norwegian: Strata po raz pierwszy od 8 lat


Po siedmiu latach nieprzerwanych zysków Norwegian zanotował w 2014 r. stratę netto w wysokości 1,05 mld koron norweskich (ponad 500 mln zł). To wynik dużych wydatków na kontrakty paliwowe na rok 2015.


Przewoźnik w komunikacie prasowym podkreślił, że dzięki zakontraktowaniu paliwa na obecny rok już w 2014 r., w tym roku znacznie niższe będą koszty. Spółka wydała w tym celu 459 mln NOK.

Łączny przychód Norwegiana wynosił w zeszłym roku 19,5 mld NOK - to o 25 proc. więcej niż w 2013 r. 16,3 mld NOK pochodziło ze sprzedaży usług podstawowych, a 2,7 mld NOK - z usług dodatkowych. Wzrosty wyniosły odpowiednio 21,5 proc. i 55,2 proc. Zdecydowaną większość przychodów (15,0 mld NOK) spółka wygenerowała na rynkach zagranicznych.

- Nie ma wątpliwości, że 2014 był słabym rokiem dla Norwegiana. Jednak widzimy kilka pozytywnych zmian na obecny rok. Ubiegły rok upłynął pod znakiem trwającej międzynarodowej ekspansji, w tym uruchomienia naszych tras międzynarodowych. Pomimo dużych kosztów inwestycji, udało nam się zmniejszyć koszt jednostkowy i istotnie odmłodzić naszą flotę - podkreślił Bjørn Kjos, dyrektor wykonawczy Norwegiana.

Oferowanie wzrosło rok do roku aż o 35 proc., a średnie wypełnienie samolotów wzrosło do 81 proc., czyli o 3 pkt proc. więcej niż rok wcześniej. Łączna liczba pasażerów wyniosła 24 mln pasażerów, co stanowiło wzrost o 16 proc. rok do roku.

Norwegian zwraca uwagę, że ze względu na wahania kursowe oraz kupowania paliwa na zapas linia poniosła koszty w wysokości 690 mln NOK. Opóźnienia na lotach długodystansowych spowodowały koszty wynoszące 265 mln NOK, a kolejnych 117 mln NOK przewoźnik stracił przez przeciągający się brak zgody na loty transatlantyckie wykonywane przez irlandzką spółkę-córkę Norwegian Air International. 101 mln NOK kosztował linię majowy strajk.

W 2014 r. koszt jednostkowy Norwegiana spadł o 1 proc. (zarówno wliczając paliwo, jak i nie). Emisja dwutlenku węgla w przeliczeniu na pasażerokilometra spadła o 5 proc. Średnia długość lotu wykonywanego przez spółkę wzrosła o 15 proc. do 1338 km, za co odpowiadają przede wszystkim nowe trasy długodystansowe.

EBITDA przewoźnika wyniosła w 2014 r. -662,4 mln NOK (w porównaniu do 1499,5 mln NOK w 2013 r.). 
gość_63396 - Profil
gość_63396
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie