×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


SWISS: Nowe porozumienie zbiorowe i nazwa


29 stycznia br. w liniach Swiss podpisano nowy zbiorowy układ pracy, który ma wejść w życie 1 maja 2015 r. Ponadto Swiss European Air Lines wkrótce przemianowane zostaną na Swiss Global Air Lines.


Nowy układ zbiorowy pracy został zawarty między zarządem Swiss a związkami zawodowymi reprezentującymi personel pokładowy zatrudniony na stałe lub czasowo w bazie operacyjnej w Zurychu. To kolejna grupa pracowników - po obsłudze naziemnej i pilotach - z którymi udało się wypracować porozumienie. Wejdzie ono w życie 1 maja br. i będzie obowiązywało minimum 5 lat.

- Po pierwszej nieudanej zeszłorocznej próbie zawarcia nowego zbiorowego układu pracy z pracownikami personelu pokładowego, obie strony musiały wyciągnąć wnioski i pójść na kompromisy. Nowe porozumienie będzie doskonałą podstawą do dalszego wzmacniania partnerstwa społecznego między pracownikami a dyrekcją firmy - powiedział Harry Hohmeister, dyrektor naczelny Swiss.

Nowe postanowienia układu obejmują:
1. Stopniowe wprowadzanie 13-go miesięcznego wynagrodzenia (tzw. "trzynastka");
2. Rozluźnienie godzin pracy personelu pokładowego na trasach europejskich;
3. Podniesienie wieku emerytalnego z obecnych 58 na 60 lat. Będzie to jednak obwarowane elastycznymi możliwościami wcześniejszego przejścia na emeryturę. Specjalne gwarancje przedemerytalne otrzymają pracownicy o najdłuższym stażu pracy;
4. Celem zapewnienia rentowności i konkurencyjności linii wprowadzone będą nowe przepisy wydatkowe i przebudowany zostanie cały system płacowy, aby zredukować obecne przerosty wynagrodzeń;
5. Swiss zobowiązuje się do przeniesienia do swojej głównej centrali wszystkich indywidualnych umów o pracę. W pierwszej kolejności dotyczyć to będzie personelu pokładowego z bazy w Zurychu, a w drugim kroku - także z Genewy.

Ponadto, w związku z wprowadzeniem do floty boeingów 777-300ER, zmianie ulegnie nazwa spółki zależnej Swiss European Air Lines na Swiss Global Air Lines. Dotychczas, była ona operatorem maszyn Avro RJ100.

Po uzyskaniu odpowiednich licencji handlowych i operacyjnych, a także zatwierdzeniu zmian przez szwajcarski Federalny Urząd Lotnictwa Cywilnego w systemach rezerwacyjnych w miejsce określenia "operated by Swiss European Air Lines (obsługiwane przez Swiss European Air Lines)" pojawi się adnotacja "oprated by Swiss Global Air Lines". Proces ten będzie jednak stopniowy i nie wpłynie w żaden sposób na pasażerów ani ich dotychczasowe rezerwacje.

Obie spółki - Swiss International Air Lines i Swiss Global Air Lines - nadal będą działać w ramach marki Swiss.gość_cbc41 - Profil
gość_cbc41
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie