×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Piloci ATR-a TransAsia wyłączyli zły silnik


Po awarii prawego silnika piloci wyłączyli lewą jednostkę napędową. Tak wskazują pierwsze dane z analizy rejestratorów lotu ATR-a 72-600 linii TransAsia Airways, który rozbił się w środę po starcie z Tajpej.


W katastrofie ATR-a, który wykonywał lot GE 235 z Tajpej Sung Shan do Shang-Yi, zginęło co najmniej 35 osób, w tym trzej piloci. 17 osób jest rannych (w tym dwóch na ziemi), kilku osób wciąż nie odnaleziono, ponieważ samolot uległ katastrofie w rzece. 

Jak wynika z pierwszych danych opublikowanych Radę Bezpieczeństwa Lotnictwa Tajwanu, po starcie doszło do wygaszenia płomienia prawego silnika. Samolot był wtedy na wysokości ok. 1200 stóp (ok. 365 metrów) nad poziomem gruntu. Śmigło prawej jednostki napędowej produkcji Pratt & Whitney stanęło w tzw. chorągiewkę, czyli bezwładnie przestało produkować siłę ciągu.

Piloci zareagowali odcinając dopływ paliwa do lewego silnika, co doprowadziło do jego zgaszenia. W ten sposób samolot został pozbawiony jakiegokolwiek napędu. Dane z rejestratorów wskazują, że piloci zareagowali i uruchomili ponownie lewy silnik. Czas, który upłynął pomiędzy jego wyłączeniem i włączeniem wyniósł 42 sekundy. Mniej więcej w momencie ponownego włączenia silnika w kokpicie zabrzmiało ostrzeżenie o przeciągnięciu samolotu.

16 sekund po ponownym włączeniu lewego silnika zapis z rejestratorów urywa się, co wskazuje, że doszło wtedy do katastrofy. Dane wskazują, że do końca lotu piloci nie odcięli dopływu paliwa do niedziałającego prawego silnika. gość_63396 - Profil
gość_63396
  

W tym temacie przeczytaszPasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie