CFM: Pierwszy lot silnika LEAP-1A

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
06 lutego 2015 09:19
Firma CFM International poinformowała wczoraj (5.2), że na początku lutego rozpoczęły się próby w locie silnika LEAP-1A z nowej rodziny jednostek napędowych LEAP-X, które będą montowane w Airbusach A320neo.
Reklama

Rodzina LEAP-X składa się z trzech modeli silników:
  • LEAP-1A (A319neo, A320neo, A321neo),
  • LEAP-1B (B737 MAX 7, MAX 8, MAX 9),
  • LEAP-1C (COMAC C919).

- Wyniki testów LEAP-1A potwierdziły nasze wcześniejsze ustalenia podczas prób naziemnych. Silnik działał bez zarzutu i nie miał żadnej usterki co pozwoli nam na podwojenie ilości godzin testowych w stosunku do początkowego planu - powiedział Steven Crane, szef pilotów testowych GE Engines.

- Nasz rozbudowany program testów pozwolił nam na przeprowadzenie dodatkowych prób w locie, co było planowane dopiero na II kwartał 2015 r. Silnik powróci za miesiąc do jednostki badawczej w Villaroche we Francji, aby kontynuować testy naziemne - dodał Crane.

CFM International to spółka joint venture pomiędzy amerykańskim GE Aviation, należącym do General Electric oraz francuską firmą Snecma, która należy do francuskiego koncernu Safran. CFM jest jednym z największych dostawców silników do samolotów wąskokadłubowych na świecie. Do tej pory producent dostarczył ponad 25 tys. silników z rodziny CFM56. Nazwa silników wywodzi się od oznaczeń jednostek napędowych obu spółek GE - CF6 oraz Snecma - M56.

Piotr Bożyk
Fot. GE Aviation/CFM

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama