×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Ryanair: Dobry III kwartał, wyższe oczekiwania


Prawie 50 mln euro netto zarobił Ryanair w III kwartale roku rozliczeniowego 2014-15. To wynik o ponad 80 mln euro lepszy niż rok wcześniej. Dzięki lepszym wynikom przewoźnik podniósł o 20-30 mln euro oczekiwania dotyczące wyniku całorocznego. 


Przychody Ryanaira od października do końca grudnia 2014 r. wyniosły ponad 1,1 mld euro i były o 17 proc. wyższe niż rok wcześniej. Wzrosła również liczba pasażerów. Linia przewiozła w tych miesiącach 20,8 mln podróżnych - o 14 proc. więcej rok do roku.

O 6 pkt proc. do poziomu 88 proc. poprawił się także średni wskaźnik wypełnienia.

Ryanair ma na rachunku bankowym 4,1 mld euro, z czego niemal 450 mln euro to wolna gotówka netto.

Dzięki dobrym wynikom Ryanair oczekuje, że w całym roku zarobi 840-850 mln euro - poprzednia prognoza mówiła o zakresie 810-830 mln euro. Całoroczna liczba pasażerów ma przekroczyć 90 mln, a średnie wypełnienie wynieść 87 proc. W samym czwartym kwartale roku rozliczeniowego ruch ma wzrosnąć o 25 proc. rok do roku, ale średnie ceny zmaleją o 6 do 8 proc.

W roku rozliczeniowym 2013-14 Ryanair zarobił ponad 520 mln euro netto.

Ryanair zwraca uwagę, że koszty tej linii spadną o ok. 5 proc. w związku z tanim paliwem. Jednak przewoźnik zakontraktował już wcześniej 90 proc. paliwa potrzebnego na ten rok, przez co spadki na światowych rynkach ropy nie przekładają się wprost na koszty linii. W tym roku Ryanair za 90 proc. potrzebnego paliwa zapłaci średnio 95 dolarów za baryłkę, a w przyszłym średnio 92 dolarów za baryłkę.

Przewoźnik zakontraktował już także 35 proc. paliwa na rok 2017 r. w cenie 68 dolarów za baryłkę. Ryanair ma także zabezpieczone kontrakty walutowe gwarantujące pokrycie wszystkich planów inwestycyjnych.

Ryanair w komunikacie zwraca uwagę, że w krótkiej perspektywie mniejsi konkurenci, którzy nie kupują tak dużo paliwa na zapas, mogą bardziej skorzystać z trwających przecen na rynku ropy. Z uwagi na spodziewaną konkurencję i taniejącą ropę, a także nastawienie na wysokie średnie wypełnienie samolotów, Ryanair już ostrzega, że zyski w 2016 r. będą skromne.

Linia zapowiedziała także wypłatę 520 mln euro dywidendy 27 lutego. Od lutego do sierpnia br. potrwa także skup akcji za 400 mln euro. 
gość_2437e - Profil
gość_2437e
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie